DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:00
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 9.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.175
2 q 9.78 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF 0.171
3 PB q 9.99 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.533
4 q 10.33 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM 0.165
5 PB 10.72 HARTMANN Ida Marie 2002 Aarhus 1900 0.543
6 PB 10.78 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900 0.164
7 11.71 DIEKHØNER Thora D 2001 Aalborg AM 0.335
HEAT 2 / 3
1 Q 9.72 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC 0.152
2 q 9.95 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.234
3 10.39 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta 0.186
4 PB 10.45 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta 0.210
5 10.87 BALSLEV Ellen 2001 Københavns IF 0.141
6 11.09 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
HEAT 3 / 3
1 Q 9.53 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.125
2 PB q 9.88 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF 0.111
3 10.60 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta 0.248
4 10.83 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja 0.132
5 10.98 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
6 11.22 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta 0.206
7 11.89 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro 0.636
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 406 10.98 10.98 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900
3 405 9.60 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 542 10.28 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
5 403 10.87 10.87 HARTMANN Ida Marie 2002 Aarhus 1900
6 482 9.87 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
7 197 10.54 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
8 132 11.51 DIEKHØNER Thora D 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 212 10.32 10.32 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
3 458 10.89 10.63 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
4 307 10.47 10.47 BALSLEV Ellen 2001 Københavns IF
5 224 10.95 10.95 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta
6 361 9.84 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
7 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
HEAT 3 / 3
2 211 9.49 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
3 331 10.06 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
4 91 10.63 10.63 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
5 412 10.58 10.58 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
6 340 10.99 10.99 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro
7 213 10.07 10.07 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta
8 216 11.16 11.16 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta
SCRATCH
1 28 DNS 11.63 11.63 HINSBERG Cirkeline 2002 Greve Atletik
2 64 DNS 11.93 11.93 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
3 404 DNS 10.79 10.79 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
Drenge 16-17 år - Trespring - Day 1 at 10:00
Planke
Dansk rekord (M-U18): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 13.87 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 13.29 Jonas N. Bjerremand (98) - Vejle IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 13.66 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja X 13.54 X X 13.22 13.66
2 PB 12.34 CORNELIUS Christian 2000 Sparta 12.14 12.34 11.81 11.82 11.95 11.74
3 11.84 DAMGÅRD Emil 1999 Frederiksberg IF X 11.59 11.84 X 11.31 X
4 11.60 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM 11.60 11.00 11.26 11.51 11.20 X
5 11.54 PEDERSEN Bjarke Meyer 1999 Skive AM 11.49 11.40 11.54 11.37 11.09 11.52
6 PB 11.32 RICHARDT Lucas 2000 Silkeborg AK 77 11.10 11.14 11.32 11.11 10.08 10.59
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 12.87 12.87 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
2 496 11.71 11.71 PEDERSEN Bjarke Meyer 1999 Skive AM
3 554 12.07 DAMGÅRD Emil 1999 Frederiksberg IF
4 441 11.63 11.63 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM
5 271 12.03 12.03 CORNELIUS Christian 2000 Sparta
6 527 11.04 11.04 RICHARDT Lucas 2000 Silkeborg AK 77
SCRATCH
1 84 DNS 11.08 11.08 THYGESEN Frederik 2000 Randers Atletik Freja
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:15
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.90 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik 0.149
2 PB q 9.40 HANSEN Emilie R 1999 Sparta 0.252
3 PB q 9.61 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.244
4 q 9.67 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta 0.218
5 10.29 JØRGENSEN Sofie 1999 Randers Atletik Freja 0.236
6 PB 10.30 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik 0.138
HEAT 2 / 3
1 Q 9.02 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.176
2 q 9.56 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.115
3 PB 9.80 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM 0.354
4 10.16 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM 0.286
5 10.65 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF 0.156
6 11.18 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM 0.179
HEAT 3 / 3
1 PB Q 9.05 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.113
2 q 9.30 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.168
3 10.01 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta 0.178
4 10.12 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta 0.264
5 10.26 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF 0.258
6 11.18 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF 0.524
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 245 9.34 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
3 254 9.63 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
4 32 10.37 10.37 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik
5 30 8.98 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
6 253 10.80 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
7 94 10.03 JØRGENSEN Sofie 1999 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 3
2 98 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM
3 172 10.50 10.50 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
4 508 9.55 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
5 113 9.60 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
6 252 8.88 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 41 10.53 10.53 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
2 263 9.89 9.89 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta
3 479 11.02 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF
4 473 11.55 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF
5 424 9.06 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
6 423 9.05 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 262 10.02 10.02 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
Piger 14-15 år - Kuglestød - Day 1 at 10:30
3.0 kg
Dansk rekord (P15): 13.77 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Ballerup - 28-12-2014
Dansk rekord (P14): 13.48 Thea Jensen (99) - Glostrup IC - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk mester 2015: 13.02 Vicki Dahl (00) - Stoholm IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.09 PFIEFFER Amalie 2001 Ballerup AK 11.76 11.85 11.96 12.09 X X
2 PB 11.77 JOENSEN Óluva A 2002 Vejle IF 10.33 10.79 11.19 11.10 11.77 10.64
3 PB 10.94 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 10.94 10.11 X 10.34 10.34 X
4 10.08 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF 10.08 X 10.06 X X 9.64
5 PB 10.01 ZILSTORFF Laura 2002 Greve Atletik 10.01 9.33 9.55 9.50 8.94 X
6 9.73 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF 8.74 9.73 8.32 9.43 9.41 9.31
7 9.53 RAMSGAARD Emilie Mejls 2001 AK Holstebro 8.66 9.53 8.99 9.27 9.12 9.40
8 PB 9.28 ANDERSEN Amalie Holmark 2001 Aarhus 1900 8.81 9.16 X 7.96 9.28 9.05
9 PB 8.89 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900 X 8.89 X
10 8.74 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja 7.96 8.74 8.46
11 8.71 KARLSEN Dina 2001 Randers Atletik Freja 8.71 8.27 8.65
12 8.71 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta 8.02 8.71 8.35
13 8.34 KJELDSTEEN Astrid 2002 Viborg AM 8.09 X 8.34
14 8.19 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK 8.19 7.72 X
15 8.15 JENSEN Mette Marie 2001 Ballerup AK 8.15 X X
16 7.49 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta 7.30 7.49 6.89
17 7.40 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev 6.54 7.40 7.36
18 6.88 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF 6.61 6.67 6.88
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 87 9.10 9.10 KARLSEN Dina 2001 Randers Atletik Freja
2 54 7.72 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev
3 476 6.78 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF
4 341 9.30 10.10 RAMSGAARD Emilie Mejls 2001 AK Holstebro
5 543 8.36 8.36 KJELDSTEEN Astrid 2002 Viborg AM
6 409 8.94 9.25 ANDERSEN Amalie Holmark 2001 Aarhus 1900
7 408 8.69 8.69 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
8 363 7.98 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK
9 364 12.10 PFIEFFER Amalie 2001 Ballerup AK
10 216 8.14 8.14 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta
11 211 10.92 10.92 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
12 333 10.54 10.54 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF
13 217 9.23 9.23 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta
14 91 8.82 8.82 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
15 29 9.81 9.81 ZILSTORFF Laura 2002 Greve Atletik
16 556 JENSEN Mette Marie 2001 Ballerup AK
17 482 9.53 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
18 327 10.07 10.07 JOENSEN Óluva A 2002 Vejle IF
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:35
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2015: 8.61 Mads Lund (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 9.23 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900 0.177
2 PB q 9.55 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA 0.158
3 PB q 9.65 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta 0.144
4 PB q 9.69 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900 0.173
5 PB q 10.05 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM 0.155
6 139, PB 10.14 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik 0.220
7 10.48 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM 0.175
8 10.58 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM 0.503
HEAT 2 / 2
1 Q 9.33 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900 0.142
2 q 9.90 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik 0.189
3 132 q 10.14 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF 0.170
4 10.20 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas 0.169
5 PB 10.44 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta 0.212
6 10.49 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM 0.207
7 11.11 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900 0.221
DNS HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 130 10.75 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
2 138 10.42 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
3 18 10.82 10.82 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik
4 52 9.60 9.60 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 375 9.93 9.93 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 241 9.73 9.73 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta
7 376 9.36 9.22 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
8 504 10.33 10.33 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 232 10.52 10.52 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta
2 378 9.24 9.24 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
3 16 9.62 9.62 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
4 499 10.46 10.46 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
5 380 DNS 9.64 9.64 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
6 377 10.99 10.99 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
7 39 10.03 10.03 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
8 36 10.06 10.06 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas
Drenge 14-15 år - Stangspring - Day 1 at 11:15
Dansk rekord (D15): 4.25 Peter S Clausen (65) - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Dansk rekord (D14): 4.00 Peter S Clausen (65) - Rødovre AC - Rødovre - 29-11-1979
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 3.40 Peter M. Adamsen (00) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 220 240 260 280 290 300 310 320 330
1 PB 3.20 CLAUSEN Mathias 2001 Vidar Atletik O O - O O O XXX
2 PB 3.20 SKYLV Christain Munch 2001 Sparta O O O O O XXX
3 =PB 3.20 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA O XO O O O XXX
4 PB 2.80 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik O O O XO XXX
5 2.40 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900 O XXX
6 PB 2.40 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta O XXO XXX
6 2.40 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900 O XXO XXX
8 2.20 WINTHER August 2001 Skive AM O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 232 2.20 2.20 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta
2 380 2.70 2.70 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
3 382 2.60 2.60 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900
4 52 3.20 3.20 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 514 2.40 2.40 WINTHER August 2001 Skive AM
6 230 3.10 3.10 SKYLV Christain Munch 2001 Sparta
7 14 3.00 CLAUSEN Mathias 2001 Vidar Atletik
8 18 2.70 2.70 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik
Piger 16-17 år - Trespring - Day 1 at 11:15
Planke
Dansk rekord (K-U18): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P17): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P16): 11.93 Nikoline Skifter Andersen (98) - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 25-01-2014
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 10.87 Sophia Valentina Kmitt Mi (99) - Frederiksberg IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 11.13 KMITT Sophia Valentina 1999 Frederiksberg IF 10.89 X 10.71 X 10.90 11.13
2 11.04 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF 10.81 10.97 11.04 10.97 11.03 11.03
3 10.96 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF X X 10.65 X 10.54 10.96
4 10.69 HJORT Simone 1999 Sparta 10.51 10.63 10.60 10.69 10.49 10.65
5 10.58 VARDAR Sara 2000 Sparta 10.58 X X 10.56 10.45 10.39
6 9.23 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby 8.61 9.01 8.77 9.23 9.20 9.20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 264 10.74 10.74 HJORT Simone 1999 Sparta
2 47 11.07 11.11 KMITT Sophia Valentina 1999 Frederiksberg IF
3 41 11.04 11.04 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
4 206 9.36 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
5 261 10.68 10.98 VARDAR Sara 2000 Sparta
6 309 11.69 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF
SCRATCH
1 207 DNS 8.56 KROGH Signe 1999 SIK 80 Sæby
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 11:45
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 8.48 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM 0.161
2 PB q 8.84 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM 0.192
3 PB q 9.54 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik 0.160
DQ BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 PB q 8.93 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik 0.171
2 q 9.27 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.160
3 q 9.54 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC 0.134
4 q 10.31 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.354
DNS MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 152 8.44 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
4 332 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
5 151 8.88 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 24 9.59 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
HEAT 2 / 2
3 293 9.25 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
4 196 DNS 8.13 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 192 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
6 513 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
7 26 9.01 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
SCRATCH
1 460 DNS PEDERSEN Andreas Kock 1997 Korsør AM
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:35
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 9.32 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.156
2 PB 9.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.178
3 9.65 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC 0.171
4 9.73 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.199
5 PB 9.86 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF 0.140
6 PB 9.93 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.128
7 10.06 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF 0.200
DNS KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 197 9.99 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
2 542 DNS 10.33 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
3 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
4 405 9.57 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
5 482 9.78 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
6 211 9.53 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
7 361 9.95 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
8 331 9.88 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:40
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 =PB 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.202
2 PB 8.93 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik 0.140
3 PB 8.98 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.149
4 9.18 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.154
5 PB 9.62 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.234
6 9.63 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.156
7 11.34 HANSEN Emilie R 1999 Sparta 0.226
DNS POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 245 DNS 9.67 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
2 254 9.61 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
3 424 9.05 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 30 8.90 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
5 252 9.02 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
6 423 9.30 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 508 9.56 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 253 9.40 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:50
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2015: 8.61 Mads Lund (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 9.01 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900 0.176
2 9.25 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900 0.165
3 PB 9.38 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA 0.148
4 PB 9.57 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900 0.167
5 PB 9.58 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik 0.347
6 9.76 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta 0.164
7 10.08 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF 0.161
8 PB 10.14 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM 0.120
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 504 10.05 10.33 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM
2 39 10.14 10.03 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
3 378 9.33 9.24 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
4 376 9.23 9.22 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
5 52 9.55 9.60 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
6 241 9.65 9.73 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta
7 16 9.90 9.62 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
8 375 9.69 9.93 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:55
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U20): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P19): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P18): 8.73 Mathilde Heltbech (95) - Helsingør IF - Göteborg (SWE) - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.48 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.95 Sophie Roessler (96) - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 9.20 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 0.231
2 PB 9.45 GRAVERSGAARD Caroline 1998 Aarhus 1900 0.575
3 PB 9.88 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja 0.191
4 9.97 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik 0.200
5 10.02 LUND Laura 1998 Aalborg AM 0.183
6 11.99 AHLMANN Frida 1998 Greve Atletik 0.640
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 457 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
3 76 9.08 9.08 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
4 89 10.03 10.03 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja
5 119 9.91 9.91 LUND Laura 1998 Aalborg AM
6 428 9.67 9.67 GRAVERSGAARD Caroline 1998 Aarhus 1900
7 22 AHLMANN Frida 1998 Greve Atletik
SCRATCH
1 90 DNS PETERSEN Amalie B 1998 Randers Atletik Freja
Piger 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U23): 8.44 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P22): 8.49 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Florø (NOR) - 09-02-2009
Dansk rekord (P21): 8.44 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P20): 8.45 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 23-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 8.48 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.77 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 AR, PB 8.45 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.138
2 8.65 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF 0.128
3 8.98 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.125
4 9.01 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF 0.113
5 PB 9.61 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 0.198
6 10.05 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF 0.215
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 314 9.79 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF
3 204 8.61 8.61 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF
4 75 9.11 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
5 313 8.99 8.99 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
6 435 8.51 8.51 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 436 9.63 9.63 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
SCRATCH
1 483 DNS MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U20): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D19): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D18): 4.95 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 27-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.50 Oliver Durafour (97) - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 300 320 340 360 370 380 390 400 410 420 430 440 450 460 470
1 4.60 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK O O O O O O XO XXX
2 PB 4.50 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM O - O O O XO XXX
3 =PB 4.30 JENSEN Jakob Holt 1997 Aalborg AM O - O XO O XO XXX
4 PB 3.60 STRAND Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF O O O O XXX
5 PB 3.60 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta XO O O O XXX
6 3.40 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 195 3.50 3.50 STRAND Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF
2 151 4.20 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
3 355 4.40 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK
4 293 3.50 3.50 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
5 294 3.60 3.60 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
6 153 4.30 JENSEN Jakob Holt 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U23): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D22): 5.35 Piotr Buchiarski (75) - Sparta - Reno (USA) - 25-01-1997
Dansk rekord (D21): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D20): 5.36 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Göteborg (SWE) - 14-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.60 Emil H. Christensen (95) - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 380 390 400 410 420 430 440 450 460 470 480
1 4.70 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF O O XO O XXX
2 4.30 CHRISTENSEN Emil H 1995 Ballerup AK O XO XO XO XXX
3 4.00 KOLBYE Kristian 1996 Amager AC O - XO - XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 360 4.20 CHRISTENSEN Emil H 1995 Ballerup AK
2 185 4.30 4.30 KOLBYE Kristian 1996 Amager AC
3 320 4.50 4.71 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF
Piger 16-17 år - Kuglestød - Day 1 at 13:00
3.0 kg
Dansk rekord (K-U18): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P17): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P16): 14.79 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Skive - 07-03-2015
Dansk mester 2015: 14.79 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 DUR, PB 15.42 JENSEN Thea 1999 Hvidovre AM 14.10 15.02 14.33 14.70 X 15.42
2 13.77 DAHL Vicki 2000 Stoholm IF 13.17 13.77 13.67 13.71 12.86 X
3 PB 13.61 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik 13.36 12.73 X 13.43 13.61 X
4 13.50 HANSEN Emilie R 1999 Sparta 13.40 13.31 12.77 13.50 11.93 11.78
5 12.69 BAHAT Sarah 1999 Aarhus 1900 11.86 12.26 12.15 12.06 12.46 12.69
6 PB 11.83 CANTBY Liv 1999 Korsør AM 10.22 10.74 11.23 11.12 11.43 11.83
7 11.28 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF 11.28 10.83 11.05 10.90 10.91 10.54
8 10.62 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG 9.23 10.13 9.45 9.25 10.62 X
9 9.77 MÄRCHER Sofie 2000 Viborg AM 9.30 9.77 X
10 =PB 9.45 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM 9.45 9.14 9.21
11 9.33 JØRGENSEN Victoria S 2000 Ballerup AK 8.77 9.33 X
12 8.56 NIELSEN Rebecca 2000 Ballerup AK X X 8.56
13 PB 8.50 HANSEN Caroline T 2000 Sparta 8.48 X 8.50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 255 8.29 8.29 HANSEN Caroline T 2000 Sparta
2 98 9.45 9.45 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM
3 369 9.32 NIELSEN Rebecca 2000 Ballerup AK
4 41 11.34 11.83 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
5 425 BAHAT Sarah 1999 Aarhus 1900
6 462 10.81 10.81 CANTBY Liv 1999 Korsør AM
7 30 13.36 13.36 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
8 71 10.85 10.85 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG
9 107 15.41 15.41 JENSEN Thea 1999 Hvidovre AM
10 551 10.18 10.80 MÄRCHER Sofie 2000 Viborg AM
11 12 13.18 DAHL Vicki 2000 Stoholm IF
12 253 14.08 14.08 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
13 368 9.72 JØRGENSEN Victoria S 2000 Ballerup AK
Drenge 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:10
91.4 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U18): 8.00 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 8.00 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 8.23 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 8.31 Sofus Rasmus Clausen (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.47 LUND Mads 2000 Sparta 0.138
2 PB 8.66 FRÆNDE Emil 2000 Sparta 0.134
3 PB 8.75 HVORUP Jacob 1999 Sparta 0.148
4 PB 9.11 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja 0.166
5 9.13 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF 0.162
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 273 9.20 9.20 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
4 269 9.06 9.06 HVORUP Jacob 1999 Sparta
5 275 8.90 8.90 LUND Mads 2000 Sparta
6 472 9.46 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
7 86 9.47 9.47 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
Drenge 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:15
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U23): 7.90 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 25-02-2012
Dansk rekord (D22): 7.90 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 25-02-2012
Dansk rekord (D21): 8.00 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 27-12-2011
Dansk rekord (D20): 8.27 Christian Nielsen (91) - Skive AM - Skive - 19-02-2011
Spar Nord Arena rekord: 7.79 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.53 Massin Ait Bouziad (95) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 122 DNS 8.99 8.99 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:20
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 8.51 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM 0.152
2 PB 8.71 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik 0.182
3 9.26 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.174
4 9.39 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC 0.145
5 PB 9.48 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik 0.145
6 10.29 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.217
DNS MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
DNS JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 513 10.31 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
2 192 9.54 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
3 26 8.93 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
4 196 DNS 8.17 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 151 DNS 8.84 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 152 8.48 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
7 293 9.27 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
8 24 9.54 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
Piger 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:00
Dansk rekord (P15): 2.16.68 Maria H B Andersen (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk rekord (P14): 2.18.1 Joan Hansen (62) - Hvidovre IF - Rødovre - 21-02-1976
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.20.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 2.19.18 ECKARDT Ingrid 2001 Sparta
2 2.21.28 JOSEPHSEN Oddvør 2001 Vejle IF
3 PB 2.24.12 JOHANSEN Elena 2001 Helsingør IF
4 2.24.37 JØRGENSEN Ida 2001 Aalborg AM
5 PB 2.24.66 BISKOPSTØ Maria 2002 Vejle IF
6 2.25.06 ANDERSEN Anne 2001 Aalborg AM
7 2.27.76 OLESEN Mille B 2002 Aalborg AM
8 PB 2.29.69 FRÆNDE Anna Sofie 2001 Sparta
9 2.29.97 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
10 2.31.08 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
11 2.32.48 MUURHOLM Nanna 2001 Aalborg AM
12 2.32.91 RING Helena 2002 Amager AC
13 2.35.21 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
14 2.38.43 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
15 PB 2.42.88 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
16 2.43.70 BOESDAL Cecilie 2001 Sparta
HEAT 1 / 2
8 PB 2.29.69 FRÆNDE Anna Sofie 2001 Sparta
9 2.29.97 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
10 2.31.08 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
11 2.32.48 MUURHOLM Nanna 2001 Aalborg AM
12 2.32.91 RING Helena 2002 Amager AC
13 2.35.21 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
14 2.38.43 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
15 PB 2.42.88 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 2
1 PB 2.19.18 ECKARDT Ingrid 2001 Sparta
2 2.21.28 JOSEPHSEN Oddvør 2001 Vejle IF
3 PB 2.24.12 JOHANSEN Elena 2001 Helsingør IF
4 2.24.37 JØRGENSEN Ida 2001 Aalborg AM
5 PB 2.24.66 BISKOPSTØ Maria 2002 Vejle IF
6 2.25.06 ANDERSEN Anne 2001 Aalborg AM
7 2.27.76 OLESEN Mille B 2002 Aalborg AM
16 2.43.70 BOESDAL Cecilie 2001 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 59 2.27.5 2.27.5 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
2 410 2.27.81 2.27.81 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
3 129 2.30.40 MUURHOLM Nanna 2001 Aalborg AM
4 184 2.31.53 2.31.53 RING Helena 2002 Amager AC
5 221 2.32.18 2.32.18 FRÆNDE Anna Sofie 2001 Sparta
6 412 2.34.18 2.34.18 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
7 408 2.36.97 2.36.97 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
8 96 2.48.31 2.48.31 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 2
1 326 2.18.26 2.18.26 JOSEPHSEN Oddvør 2001 Vejle IF
2 125 2.20.46 JØRGENSEN Ida 2001 Aalborg AM
3 220 2.21.31 2.21.31 ECKARDT Ingrid 2001 Sparta
4 222 2.24.17 2.24.17 BOESDAL Cecilie 2001 Sparta
5 126 2.24.68 ANDERSEN Anne 2001 Aalborg AM
6 198 2.25.33 2.25.33 JOHANSEN Elena 2001 Helsingør IF
7 329 2.25.82 2.25.82 BISKOPSTØ Maria 2002 Vejle IF
8 128 2.26.93 OLESEN Mille B 2002 Aalborg AM
SCRATCH
1 34 DNS 2.32.07 2.32.07 EKHOLM Emilie Bøg 2002 IK Hellas
Piger 14-15 år - Højdespring - Day 1 at 14:00
Dansk rekord (P15): 1.69 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Rødovre - ++-++-1981
Dansk rekord (P14): 1.65 Lilli Søndergaard (63) - Herlev IF - Rødovre - 10-12-1977
1.65 Belinda Pedersen (66) - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.59 Laura Nørrung Poulsen (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 125 130 135 138 141 144 147 150 153 156 158 160
1 PB 1.58 DAMSGAARD Alice Kirk 2001 Sparta O XO XO XXO XXO XXX
2 1.53 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM XXO O XXX
3 1.53 KROG Freja 2001 Aalborg AM O XO O O XXO XO XO XXX
4 1.50 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG O O XXO XXX
4 =PB 1.50 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA O O O O XXO XXX
4 1.50 OLSEN Katrine Fjerbæk 2001 Skive AM O O O XXO XXX
7 1.50 FISKER Malene 2002 Stoholm IF O XO XO XXO XXO XXX
8 1.47 ANTVORSKOV Maja 2002 Frederiksberg IF O O O XO O XXX
9 1.47 LUND Nina 2001 Vejen AF O O O O XXO XXX
10 1.41 LARSEN Emilie Ø 2002 Aalborg AM O O O O XXX
11 1.41 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev O O O O XXO XXX
DNS MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900
DNS HOELGAARD Katrine 2001 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 78 1.53 1.53 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
2 374 1.44 1.50 LUND Nina 2001 Vejen AF
3 143 1.44 1.54 KROG Freja 2001 Aalborg AM
4 46 1.50 1.50 ANTVORSKOV Maja 2002 Frederiksberg IF
5 54 1.38 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev
6 48 1.47 1.50 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
7 215 1.50 1.56 DAMSGAARD Alice Kirk 2001 Sparta
8 501 1.53 1.62 OLSEN Katrine Fjerbæk 2001 Skive AM
9 402 DNS 1.37 MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900
10 145 1.46 1.46 LARSEN Emilie Ø 2002 Aalborg AM
11 141 DNS 1.41 1.47 HOELGAARD Katrine 2001 Aalborg AM
12 11 1.47 FISKER Malene 2002 Stoholm IF
13 542 1.64 1.64 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
SCRATCH
1 404 DNS 1.51 1.51 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - Trespring - Day 1 at 14:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (P19): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P18): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 11.51 Annette Nielsen (96) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 10.70 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja 10.25 10.39 10.50 10.33 10.56 10.70
2 PB 10.66 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas 10.44 10.32 10.53 10.66 X 10.47
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 89 10.30 10.87 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja
2 35 10.28 10.28 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
Piger 20-22 år - Trespring - Day 1 at 14:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P22): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P21): 12.87 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Dansk rekord (P20): 12.50 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 24-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 =PB 11.25 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900 11.17 11.11 11.25 11.21 X X
2 11.21 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF 10.71 10.67 11.03 11.21 10.97 11.03
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 312 10.81 12.04 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
2 432 11.25 11.25 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 14:15
Dansk rekord (K-U18): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P17): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P16): 2.11.4 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 10-01-1982
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.15.42 Mia Helene Mørck (99) - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.07 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 2.12.86 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
3 2.24.76 WILLER Matilde 2000 Sparta
4 2.26.52 PEDERSEN Mathilde 1999 Aalborg AM
5 2.28.14 ASTRUP Laura 2000 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 164 2.09.62 2.09.62 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 113 2.14.80 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
3 420 2.21.13 2.21.13 ASTRUP Laura 2000 Aarhus 1900
4 259 2.22.63 2.22.63 WILLER Matilde 2000 Sparta
5 146 2.28.78 PEDERSEN Mathilde 1999 Aalborg AM
SCRATCH
1 67 DNS 2.24.46 2.24.46 HØJGAARD Caroline 2000 AGF
2 68 DNS 2.30.71 2.30.71 FLØRNÆSS Carla Mathilde 2000 AGF
3 116 DNS 2.28.93 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM
4 168 DNS 2.26.70 2.26.70 ØSTERGAARD Tine 2000 Bagsværd AC
Piger 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 14:25
Dansk rekord (K-U20): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P19): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P18): 2.11.73 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.78 Line K Schulz (96) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.13.26 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
2 PB 2.16.63 VEGEBERG Caroline L 1998 Køge Atletik
3 2.20.49 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
4 2.22.65 ANDERSEN Maria H B 1998 Sparta
5 2.34.23 KLEIST Emma Dyrup 1997 Viborg AM
6 2.43.21 LEXNER Emily Oron 1997 Allerød AM
7 2.55.43 CHRISTOFFER Anne Zederkof 1998 AK Holstebro
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 454 2.10.37 2.10.37 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
2 286 2.17.95 2.12.68 ANDERSEN Maria H B 1998 Sparta
3 110 2.18.48 2.18.48 VEGEBERG Caroline L 1998 Køge Atletik
4 445 2.20.22 2.19.22 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
5 343 2.36.85 2.28.38 CHRISTOFFER Anne Zederkof 1998 AK Holstebro
6 469 2.37.69 2.27.64 LEXNER Emily Oron 1997 Allerød AM
7 552 KLEIST Emma Dyrup 1997 Viborg AM
Piger 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 14:35
Dansk rekord (K-U23): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P22): 2.02.81 Stina Troest (94) - Amager AC - Wien (AUT) - 30-01-2016
Dansk rekord (P21): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P20): 2.02.95 Stina Troest (94) - Amager AC - Sopot (POL) - 07-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.44 Joseffa Keidser (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.14.13 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
2 2.16.06 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
3 2.35.75 SVANVIG Anne 1996 Vejle IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 299 2.10.07 2.10.07 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
2 434 2.10.14 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
3 335 2.31.11 2.27 SVANVIG Anne 1996 Vejle IF
Drenge 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:45
Dansk rekord (D15): 1.57.21 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Malmö (SWE) - 06-12-2014
Dansk rekord (D14): 2.06.74 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg Atletik - Göteborg (SWE) - 19-11-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.10.10 William Devantier (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 2.01.95 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 PB 2.09.51 LIND Conrad 2001 Sparta
3 2.10.10 TARBENSEN Anders-Dres 2001 Esbjerg AM
4 PB 2.14.34 NOURI Noah Grunnet 2002 Sparta
5 2.15.82 SHIFRIS Elias 2002 Viborg AM
6 2.16.17 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
7 2.16.44 SIVERTSEN Hans 2001 Vejle IF
8 PB 2.20.52 LANGE Andreas Holst 2002 Gentofte IK
9 2.20.76 MØRCH Gustav 2002 Blovstrød Løverne
10 PB 2.21.66 JENSEN Andreas S 2002 Esbjerg AM
HEAT 1 / 2
4 PB 2.14.34 NOURI Noah Grunnet 2002 Sparta
6 2.16.17 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
8 PB 2.20.52 LANGE Andreas Holst 2002 Gentofte IK
9 2.20.76 MØRCH Gustav 2002 Blovstrød Løverne
10 PB 2.21.66 JENSEN Andreas S 2002 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 PB 2.01.95 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 PB 2.09.51 LIND Conrad 2001 Sparta
3 2.10.10 TARBENSEN Anders-Dres 2001 Esbjerg AM
5 2.15.82 SHIFRIS Elias 2002 Viborg AM
7 2.16.44 SIVERTSEN Hans 2001 Vejle IF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 130 2.16.95 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
2 79 2.19.57 2.19.57 MØRCH Gustav 2002 Blovstrød Løverne
3 235 2.22.58 2.22.58 NOURI Noah Grunnet 2002 Sparta
4 6 2.22.9 2.22.9 LANGE Andreas Holst 2002 Gentofte IK
5 179 2.28.51 2.28.51 JENSEN Andreas S 2002 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 518 2.04.14 2.04.14 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 170 2.07.83 2.07.83 TARBENSEN Anders-Dres 2001 Esbjerg AM
3 238 2.10.67 2.10.67 LIND Conrad 2001 Sparta
4 546 2.15.03 2.15.03 SHIFRIS Elias 2002 Viborg AM
5 325 2.15.15 2.15.15 SIVERTSEN Hans 2001 Vejle IF
SCRATCH
1 53 DNS 2.17.29 2.17.29 SOULIER Lucas 2002 Slagelse Atletik DELTA
2 234 DNS 2.15.37 2.15.37 BANG Anders 2002 Sparta
Drenge 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (M-U18): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D17): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D16): 1.54.54 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Göteborg (SWE) - 07-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.02.48 Christian Dirksen (99) - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.01.45 DEVANTIER William 2000 Sparta
2 2.03.40 ROSE-HANSEN Rasmus 1999 Skive AM
3 PB 2.04.10 MORELL Micki Borgen 2000 IK Olympia
4 PB 2.04.75 HEEBØLL Lucas La cour 1999 Sparta
5 2.06.62 REBSTRUP Andreas 2000 Aalborg AM
6 2.09.21 OSTENFELDT Robin 1999 Silkeborg AK 77
7 2.14.22 HERRMANN Louis 1999 Sparta
8 2.18.58 STAMPE Mikkel 2000 Helsingør IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 278 1.58.65 1.58.65 DEVANTIER William 2000 Sparta
2 502 2.01.97 2.01.97 ROSE-HANSEN Rasmus 1999 Skive AM
3 156 2.03.97 REBSTRUP Andreas 2000 Aalborg AM
4 5 2.05.09 2.05.09 MORELL Micki Borgen 2000 IK Olympia
5 524 2.05.35 2.05.35 OSTENFELDT Robin 1999 Silkeborg AK 77
6 279 2.06.07 2.06.07 HEEBØLL Lucas La cour 1999 Sparta
7 193 2.08.76 2.08.76 STAMPE Mikkel 2000 Helsingør IF
8 280 2.09.72 2.09.72 HERRMANN Louis 1999 Sparta
SCRATCH
1 150 DNS 1.56.52 1.56.52 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM
2 187 DNS 1.55.19 1.54.54 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
3 386 DNS 2.07.94 2.07.94 CHRISTEN Sander Kragelund 1999 Aarhus 1900
Drenge 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 15:15
Dansk rekord (M-U20): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D19): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D18): 1.54.1 Jens Østengaard (62) - Sparta - Rødovre - 13-01-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.08.80 August Broz (96) - Randers Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.59.25 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
2 1.59.82 NIELSEN Joachim Sieverts 1997 Frederiksberg IF
3 2.00.01 GREGERSEN Julian 1998 Vejle IF
4 PB 2.00.93 SKIFTE Thor 1997 Amager AC
5 2.05.33 MONO Noel 1998 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 167 1.55.26 1.55.00 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
2 323 1.59.26 1.59.26 GREGERSEN Julian 1998 Vejle IF
3 186 2.01.75 2.01.75 SKIFTE Thor 1997 Amager AC
4 158 2.02.34 MONO Noel 1998 Aalborg AM
5 44 1.57.69 1.57.69 NIELSEN Joachim Sieverts 1997 Frederiksberg IF
SCRATCH
1 391 DNS 2.01.12 2.01.12 NIELSEN Kasper Korsgaard 1997 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 15:25
Dansk rekord (M-U23): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D22): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D21): 1.52.95 Rasmus Terp (88) - Vejle IF - Malmö (SWE) - 31-01-2009
Dansk rekord (D20): 1.51.82 Nick Jensen (91) - Sparta - Stockholm (SWE) - 01-01-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 1.56.30 Andreas Bruselius (95) - Vejle IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.56.89 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 2.00.71 ADAMSEN Jonathan M 1995 Københavns IF
3 2.00.73 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
4 2.01.70 GREGERSEN Rasmus Bøge 1995 Herning Løbeklub
5 2.08.10 MØLBAK Peder C 1996 Haderslev
6 PB 2.08.48 THERNØE Oliver 1996 Korsør AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 495 1.53.55 1.56.62 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 334 1.54.95 1.56.30 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
3 182 1.57.73 1.59.17 GREGERSEN Rasmus Bøge 1995 Herning Løbeklub
4 321 1.58.29 1.58.29 ADAMSEN Jonathan M 1995 Københavns IF
5 55 2.06.87 2.06.87 MØLBAK Peder C 1996 Haderslev
6 464 2.11.06 2.10.9 THERNØE Oliver 1996 Korsør AM
SCRATCH
1 95 DNS 2.00.74 2.00.74 BROZ August 1996 Randers Atletik Freja
2 97 DNS 1.58.86 1.56.73 SELOY Rúni 1994 Hvidovre AM
3 471 DNS 2.00.72 MAHAMAD Abdirisak Ahmed 1996 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - Trespring - Day 1 at 15:30
Planke
Dansk rekord (M-U20): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D19): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D18): 14.67 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 14.37 Jonas Kløjgård Jensen (96) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 13.28 UGILT Magnus 1997 Aalborg AM X X X 13.28 13.17 12.96
2 12.25 ANDERSEN Thomas V. 1997 Skive AM 12.14 12.18 X 12.25 11.93 X
3 0.00 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg AM X X X X X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 512 12.36 ANDERSEN Thomas V. 1997 Skive AM
2 120 13.14 13.14 UGILT Magnus 1997 Aalborg AM
3 124 12.61 12.92 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Trespring - Day 1 at 15:30
Planke
Dansk rekord (M-U23): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D22): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D21): 15.38 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Ames (FRA) - 15-02-2003
Dansk rekord (D20): 15.67 Peder Dalby (62) - AGF Atletik - Göteborg (SWE) - 07-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 14.93 Martin Johansen (95) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 14.11 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900 13.45 14.01 X 13.90 14.11 X
2 12.99 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM 12.99 X X X X 12.97
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 397 14.27 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900
2 140 12.64 13.21 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM
SCRATCH
1 301 DNS 14.40 14.87 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
Piger 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 15:35
Dansk rekord (P15): 25.72 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 25.23 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 26.52 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 26.48 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
2 PB 26.74 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
3 26.82 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
4 27.21 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
5 PB 27.31 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
6 27.53 JENSEN Gertrud Rose 2001 Sparta
7 27.64 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
8 27.85 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
9 28.00 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
10 PB 28.15 LENDAL Victoria 2002 Sparta
11 28.29 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
12 28.48 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
13 28.69 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
14 28.88 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
15 PB 28.89 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
16 PB 28.99 JENSEN Laura Valentin 2001 Helsingør IF
17 29.15 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
18 29.46 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
HEAT 1 / 5
15 PB 28.89 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
16 PB 28.99 JENSEN Laura Valentin 2001 Helsingør IF
18 29.46 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
HEAT 2 / 5
10 PB 28.15 LENDAL Victoria 2002 Sparta
14 28.88 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
17 29.15 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
DQ LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
HEAT 3 / 5
8 27.85 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
11 28.29 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
12 28.48 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
13 28.69 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
HEAT 4 / 5
2 PB 26.74 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
5 PB 27.31 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
7 27.64 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
9 28.00 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
HEAT 5 / 5
1 PB 26.48 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
3 26.82 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
4 27.21 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
6 27.53 JENSEN Gertrud Rose 2001 Sparta
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
2 498 29.46 29.46 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
3 199 29.01 29.01 JENSEN Laura Valentin 2001 Helsingør IF
4 64 28.72 28.72 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
HEAT 2 / 5
1 212 28.56 28.56 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
2 362 28.51 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
3 48 28.48 28.48 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
4 226 28.23 28.23 LENDAL Victoria 2002 Sparta
HEAT 3 / 5
1 197 28.20 28.20 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
2 331 27.90 27.90 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
3 50 27.61 27.61 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
4 544 27.60 27.60 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
HEAT 4 / 5
1 163 27.55 27.55 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
2 308 27.43 27.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
3 211 27.40 27.08 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
4 78 27.26 27.26 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
HEAT 5 / 5
1 210 26.85 26.85 JENSEN Gertrud Rose 2001 Sparta
2 209 26.67 26.67 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
3 405 26.57 26.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 188 26.28 26.28 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
Piger 18-19 år - Højdespring - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (K-U20): 1.78 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
1.78 Sandra B Christensen (95) - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P19): 1.78 Sandra B Christensen (95) - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P18): 1.78 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.67 Louise Malmqvist (96) - Odense Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 150 155 158 161 164 167 170 173
1 1.70 ANDERSEN Rikke 1998 Sparta O O XO O XXX
2 PB 1.67 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG XO O XO O XXO O XXX
3 1.61 GELLIN Tina B 1998 Holte Atletik O O O XXX
4 1.55 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 284 1.71 1.76 ANDERSEN Rikke 1998 Sparta
2 76 1.66 1.66 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
3 452 1.68 1.72 GELLIN Tina B 1998 Holte Atletik
4 457 1.60 1.60 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
Piger 20-22 år - Højdespring - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (K-U23): 1.84 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Dansk rekord (P22): 1.81 Pia Zinck (71) - Aalborg FF - Rødovre - 10-01-1993
Dansk rekord (P21): 1.80 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Göteborg (SWE) - 09-03-1974
1.80 Pia Zinck (71) - Aalborg FF - Göteborg (SWE) - 18-01-1992
Dansk rekord (P20): 1.84 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.76 Sandra B Christensen (95) - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 145 150 155 158 161 164 167 170 173
1 1.70 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 O - O XXX
2 1.70 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC O O O XO XXX
3 1.58 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900 O O O XXX
4 1.50 CASTELLANI Desire 1995 Sparta XO XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 432 1.60 1.64 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900
2 297 1.50 1.57 CASTELLANI Desire 1995 Sparta
3 183 1.74 1.78 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC
4 436 1.71 1.72 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (D15): 23.21 Tobias G. Larsen (00) - Holte Atletik - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D14): 23.58 Simon Hansen (98) - Herning GF - Skive - 03-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.21 Tobias G Larsen (00) - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 23.55 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
2 23.63 PLAS Vincent 2001 Sparta
3 24.03 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
4 PB 25.11 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
5 PB 25.32 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 25.56 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
7 25.74 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
8 PB 25.79 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
9 26.12 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
10 PB 26.22 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
11 26.78 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
12 26.92 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
13 PB 26.95 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
14 27.09 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
15 27.84 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
HEAT 1 / 4
11 26.78 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
13 PB 26.95 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
14 27.09 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
15 27.84 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
HEAT 2 / 4
8 PB 25.79 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
9 26.12 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
10 PB 26.22 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
12 26.92 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 4
4 PB 25.11 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
5 PB 25.32 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 25.56 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
DNS SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
HEAT 4 / 4
1 PB 23.55 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
2 23.63 PLAS Vincent 2001 Sparta
3 24.03 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
7 25.74 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
1 451 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
2 499 27.79 27.79 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
3 540 27.23 27.23 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
4 376 26.91 26.91 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
1 39 26.47 26.47 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
2 344 26.45 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
3 381 26.39 26.39 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
4 4 26.35 26.35 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
HEAT 3 / 4
1 131 DNS 25.84 SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
2 375 25.81 25.81 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
3 16 25.40 25.40 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
4 497 25.36 25.36 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
HEAT 4 / 4
1 233 25.26 25.26 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
2 450 24.02 24.02 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
3 118 23.64 23.64 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
4 229 23.47 23.47 PLAS Vincent 2001 Sparta
SCRATCH
1 3 DNS 25.88 25.88 MERI Dren 2002 IK Olympia
2 180 DNS 25.73 25.73 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
3 242 DNS 27.63 COSTA Bertram 2002 Sparta
Drenge 16-17 år - Stangspring - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (M-U18): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-206
Dansk rekord (D17): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-2006
Dansk rekord (D16): 4.40 Jakob Papsø (71) - IK-Skovbakken - Aarhus - 12-12-1987
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.10 Aske Petersen (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 260 280 300 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410 420 430
1 PB 4.20 CHABERT Oliver 1999 Greve Atletik O - - O O O - XO XXX
2 PB 3.90 THEDE Frederik 2000 Sparta O O O XO XXO O XXX
3 3.70 ADAMSEN Peter M 2000 Københavns IF O O O XO XXX
4 PB 3.20 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta O O XXO XXX
5 2.80 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik XO XO XXX
6 2.60 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF O XXX
DNS LUND Mads 2000 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 20 4.10 4.10 CHABERT Oliver 1999 Greve Atletik
2 317 3.80 3.80 ADAMSEN Peter M 2000 Københavns IF
3 274 3.80 3.80 THEDE Frederik 2000 Sparta
4 275 DNS 3.40 3.40 LUND Mads 2000 Sparta
5 276 3.10 3.10 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
6 492 3.00 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
7 15 2.90 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik
Piger 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:25
Dansk rekord (K-U18): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Dansk rekord (P17): 25.13 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (P16): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.35 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 25.72 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
2 PB 26.25 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 PB 26.25 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
4 PB 27.06 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
5 PB 27.13 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
6 27.26 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 27.30 BØYE Julie Maack 2000 AGF
8 27.49 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
9 PB 27.51 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
10 27.66 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
11 PB 27.74 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
12 27.78 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
13 27.91 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
14 28.32 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
15 28.42 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
16 28.44 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
17 28.66 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
18 29.58 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
19 29.82 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
20 39.01 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
HEAT 1 / 5
14 28.32 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
15 28.42 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
18 29.58 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
19 29.82 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 5
8 27.49 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
9 PB 27.51 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
11 PB 27.74 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
16 28.44 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
HEAT 3 / 5
4 PB 27.06 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
5 PB 27.13 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
13 27.91 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
17 28.66 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
HEAT 4 / 5
6 27.26 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 27.30 BØYE Julie Maack 2000 AGF
10 27.66 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
12 27.78 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
HEAT 5 / 5
1 25.72 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
2 PB 26.25 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 PB 26.25 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
20 39.01 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 175 29.43 29.43 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
2 417 29.35 29.35 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
3 31 28.31 28.31 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
4 249 28.10 28.10 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
HEAT 2 / 5
1 422 27.96 27.96 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
2 172 27.76 27.76 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 174 27.58 27.58 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
4 246 27.42 27.42 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 505 27.34 27.20 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
2 63 27.33 27.33 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
3 470 27.26 27.26 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
4 532 27.13 27.13 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
HEAT 4 / 5
1 254 27.01 27.01 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 57 26.82 26.82 BØYE Julie Maack 2000 AGF
3 424 26.54 26.54 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 423 26.46 26.46 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
HEAT 5 / 5
1 247 26.29 26.29 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 248 26.12 26.80 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
3 45 25.63 25.63 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 114 25.46 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 419 NQ 29.71 29.71 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
2 421 NQ 30.49 30.30 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
3 112 DNS 25.93 WÆRNESS Freja 2000 Aalborg AM
Drenge 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:50
Dansk rekord (M-U18): 21.92 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 21.92 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 22.51 Simon Mathiasen (96) - Hvidovre AM - Skive - 09-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 22.34 Simon Hansen (98) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 22.69 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
2 PB 22.82 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
3 PB 23.30 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
4 23.77 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
5 23.94 HVORUP Jacob 1999 Sparta
6 PB 24.01 ASTRUP Mathias 1999 Greve Atletik
7 24.14 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
8 24.20 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
9 PB 24.31 MARCUS Samuel 1999 Sparta
10 24.32 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
11 24.55 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
12 PB 24.64 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
13 24.81 DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
14 PB 24.93 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
15 PB 25.03 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
16 25.26 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
17 PB 25.47 JENSEN Simon S 2000 Esbjerg AM
18 25.59 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
19 27.19 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
HEAT 1 / 5
13 24.81 DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
14 PB 24.93 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
17 PB 25.47 JENSEN Simon S 2000 Esbjerg AM
19 27.19 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 5
12 PB 24.64 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
15 PB 25.03 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
16 25.26 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
18 25.59 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
6 PB 24.01 ASTRUP Mathias 1999 Greve Atletik
9 PB 24.31 MARCUS Samuel 1999 Sparta
11 24.55 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
DNS RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
HEAT 4 / 5
3 PB 23.30 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
5 23.94 HVORUP Jacob 1999 Sparta
7 24.14 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
8 24.20 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
HEAT 5 / 5
1 22.69 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
2 PB 22.82 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
4 23.77 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
10 24.32 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 492 26.15 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
2 181 26.04 26.04 JENSEN Simon S 2000 Esbjerg AM
3 384 25.57 25.57 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
4 139 25.55 DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
HEAT 2 / 5
1 38 25.44 25.44 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
2 101 25.28 25.28 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
3 472 24.97 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
4 272 24.88 24.88 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 491 24.85 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
2 268 24.42 24.42 MARCUS Samuel 1999 Sparta
3 21 24.07 24.07 ASTRUP Mathias 1999 Greve Atletik
4 449 DNS 23.95 23.95 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
HEAT 4 / 5
1 269 23.84 23.84 HVORUP Jacob 1999 Sparta
2 19 23.59 23.59 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
3 273 23.50 23.50 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
4 270 23.42 23.42 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
HEAT 5 / 5
1 8 23.22 23.22 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
2 267 23.22 23.22 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
3 42 23.07 23.07 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
4 448 22.60 22.60 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
SCRATCH
1 484 DNS MOZEJKO Malachy 2000 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - Trespring - Day 1 at 17:00
Planke
Dansk rekord (P15): 11.63 Sofie Rasmussen (00) - Københavns IF - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P14): 11.23 Nikoline Skifter Andersen (98) - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 28-01-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 11.63 Sofie Rasmussen (00) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 10.37 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA 10.26 10.37 X X 10.30 10.16
2 PB 10.24 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC 10.06 10.15 10.05 9.91 10.12 10.24
3 10.08 LUND Nina 2001 Vejen AF 9.63 9.48 9.74 9.82 9.91 10.08
4 PB 9.54 JENSEN Sandra 2001 Aalborg AM 9.11 9.22 9.10 9.54 X 9.35
5 PB 9.49 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF 9.41 9.31 9.35 9.49 X 9.09
6 PB 9.35 RYAN Birita 2002 Vejle IF X 9.35 9.07 9.26 8.99 9.07
7 9.30 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900 9.05 9.04 9.30 8.99 9.07 9.22
8 9.10 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900 8.53 9.10 X 8.98 8.97 8.99
9 8.78 MORTENSEN Katrine Vad 2001 Silkeborg AK 77 8.55 8.54 8.78
10 8.02 MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900 8.02 X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 408 9.38 9.38 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
2 402 MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900
3 530 9.12 9.12 MORTENSEN Katrine Vad 2001 Silkeborg AK 77
4 163 9.90 9.90 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
5 142 9.28 9.28 JENSEN Sandra 2001 Aalborg AM
6 374 9.89 LUND Nina 2001 Vejen AF
7 48 9.90 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
8 333 9.08 9.08 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF
9 406 9.34 9.34 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900
10 328 9.20 RYAN Birita 2002 Vejle IF
Piger 18-19 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U20): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P19): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P18): 13.00 Marie Aagaard (96) - Aabenraa IG - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 13.02 Marie Aagaard (96) - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.90 RØBEL Ayoe 1998 Sparta 11.59 11.47 11.66 X 11.47 11.90
2 PB 11.75 MANGOR Karoline 1998 Sparta 11.62 X 11.46 X 11.46 11.75
3 9.17 ANDERSEN Viktora 1998 Slagelse Atletik DELTA 9.11 9.13 8.77 8.49 9.17 8.76
4 8.72 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas 6.55 7.76 8.26 8.43 8.72 7.66
5 8.01 VEJLGAARD Emilie 1998 Silkeborg AK 77 8.01 6.88 7.72 7.32 7.26 7.75
6 7.44 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas 7.39 X 7.25 7.44 X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 287 11.40 11.40 MANGOR Karoline 1998 Sparta
2 49 9.59 9.59 ANDERSEN Viktora 1998 Slagelse Atletik DELTA
3 285 11.99 11.99 RØBEL Ayoe 1998 Sparta
4 35 9.27 9.27 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
5 536 8.24 8.24 VEJLGAARD Emilie 1998 Silkeborg AK 77
6 37 7.91 7.91 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas
Piger 20-22 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U23): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P22): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P21): 15.51 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-03-2011
Dansk rekord (P20): 14.71 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Østerbro - 18-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 12.22 Sofie Albrechtsen (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 13.05 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG 12.57 12.89 12.53 13.04 13.05 12.93
2 PB 12.87 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG 12.72 12.87 X 12.43 X 12.64
3 11.28 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 11.02 11.10 11.28 10.80 - -
4 10.81 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF 10.81 9.90 9.77 10.21 10.18 10.49
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 314 11.97 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF
2 73 13.35 13.52 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG
3 436 11.94 11.94 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
4 74 12.36 12.53 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG
Piger 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 17:15
Dansk rekord (K-U20): 24.86 Camilla Voigt (78) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P19): 24.86 Camilla Voigt (78) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P18): 25.01 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 27-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.56 Camilla Motzkus (97) - Odense Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 DUR, PB 24.69 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
2 26.07 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
3 26.33 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
4 26.78 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
5 26.86 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 28.61 SØEBORG Anne 1997 Esbjerg AM
HEAT 1 / 2
3 26.33 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
6 28.61 SØEBORG Anne 1997 Esbjerg AM
DNS MORTENSEN Frederikke 1998 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 DUR, PB 24.69 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
2 26.07 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
4 26.78 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
5 26.86 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 76 25.99 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
3 171 28.06 28.34 SØEBORG Anne 1997 Esbjerg AM
4 370 DNS 27.23 MORTENSEN Frederikke 1998 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 288 26.37 26.16 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
2 311 26.18 26.01 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
3 535 25.72 25.72 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
4 283 24.51 25.13 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
SCRATCH
1 287 DNS 26.84 26.84 MANGOR Karoline 1998 Sparta
Drenge 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 17:25
Dansk rekord (M-U20): 21.51 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Dansk rekord (D19): 21.61 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Dansk rekord (D18): 21.51 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.04 Lukas Bredo (97) - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 21.71 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
2 22.54 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
3 22.79 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
4 22.91 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
5 23.00 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
6 PB 23.13 ZISKA Jacob Chua 1997 Frederiksberg IF
7 23.16 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
8 23.34 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
9 PB 24.12 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
9 24.12 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
11 PB 24.13 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
12 24.14 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
13 PB 25.02 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
HEAT 1 / 4
9 PB 24.12 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
11 PB 24.13 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
13 PB 25.02 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
HEAT 2 / 4
6 PB 23.13 ZISKA Jacob Chua 1997 Frederiksberg IF
9 24.12 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
12 24.14 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
HEAT 3 / 4
3 22.79 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
7 23.16 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
8 23.34 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
HEAT 4 / 4
1 21.71 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
2 22.54 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 22.91 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
5 23.00 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 332 24.45 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
3 529 25.51 25.51 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
4 387 24.17 24.17 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
2 24 23.98 23.98 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
3 353 23.53 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
4 43 23.26 23.26 ZISKA Jacob Chua 1997 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 4
2 294 22.94 22.94 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
3 25 22.83 22.83 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
4 296 22.77 22.77 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
HEAT 4 / 4
1 352 22.64 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
2 1 22.54 22.54 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
3 390 21.69 21.69 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 121 21.32 21.61 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
SCRATCH
1 165 DNS 22.69 22.69 BUSCHA Sebastian Valentin 1997 Bagsværd AC
2 392 DNS 24.13 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
3 463 DNS 24.8 SCHOU Andreas 1998 Korsør AM
Piger 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:45
Dansk rekord (K-U23): 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P22): 24.13 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Dansk rekord (P21): 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P20): 24.43 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 28-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.03 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 24.61 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
2 25.48 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
3 25.82 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
4 25.96 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
5 26.42 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
HEAT 1 / 2
4 25.96 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
5 26.42 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 24.61 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
2 25.48 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
3 25.82 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 176 25.80 25.80 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
3 483 25.51 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 2
2 433 25.35 25.23 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
3 100 25.07 25.07 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
4 435 23.99 23.99 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (M-U23): 21.28 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D22): 21.41 Peter Voigt (74) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
Dansk rekord (D21): 21.28 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 21.80 Anders Bache (82) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.18 Alexandre Guidje (94) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 22.06 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
2 22.68 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
3 22.83 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
4 23.21 LUND Jonas 1996 Vejle IF
5 24.12 JESPERSEN Emil 1994 Ballerup AK
6 24.63 HARBO Simon 1995 HG ATM
7 24.91 RAGA Fuad 1996 Sparta
HEAT 1 / 2
4 23.21 LUND Jonas 1996 Vejle IF
5 24.12 JESPERSEN Emil 1994 Ballerup AK
6 24.63 HARBO Simon 1995 HG ATM
7 24.91 RAGA Fuad 1996 Sparta
HEAT 2 / 2
1 PB 22.06 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
2 22.68 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
3 22.83 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
DQ MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 304 24.45 24.45 RAGA Fuad 1996 Sparta
2 357 24.11 JESPERSEN Emil 1994 Ballerup AK
3 2 24.05 24.05 HARBO Simon 1995 HG ATM
4 336 22.83 22.61 LUND Jonas 1996 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 330 22.71 22.71 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
2 322 22.37 22.37 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
3 303 22.35 22.60 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
4 302 22.14 22.26 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
SCRATCH
1 395 DNS 23.07 23.07 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
2 397 DNS 23.33 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900
3 398 DNS 21.30 22.18 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - Højdespring - Day 1 at 18:00
Dansk rekord (K-U18): 1.76 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Aarhus - ++-02-1983
Dansk rekord (P17): 1.76 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Aarhus - ++-02-1983
Dansk rekord (P16): 1.74 Pernille Frederiksen (77) - Randers Real Atletik - Aarhus - 27-02-1993
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.60 Nikoline Petersen (98) - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 140 145 148 151 154 157 160 163 166
1 1.63 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG O XO O XO XXO O XXX
2 1.60 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta O - XXO XO XO X XX
3 1.51 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta O O XXX
4 1.51 HANSEN Emilie R 1999 Sparta O XO O XXX
5 1.51 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM O O O XXO XXX
6 1.48 PERSSON Emilie 1999 Sparta O O XXX
6 1.48 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta O O O XXX
8 PB 1.48 BANG Josefine Bach Jensen 2000 Bagsværd AC O O XO XXX
9 1.45 CANTBY Liv 1999 Korsør AM O O XXX
10 1.40 ANDERSEN Line Damsgaard 1999 Silkeborg AK 77 XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 71 1.60 1.65 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG
2 251 1.55 1.55 PERSSON Emilie 1999 Sparta
3 253 1.51 1.58 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
4 162 1.40 1.44 BANG Josefine Bach Jensen 2000 Bagsværd AC
5 116 1.50 1.53 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM
6 263 1.57 1.57 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta
7 245 1.63 1.66 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
8 533 1.44 1.59 ANDERSEN Line Damsgaard 1999 Silkeborg AK 77
9 462 1.54 CANTBY Liv 1999 Korsør AM
10 262 1.51 1.51 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
SCRATCH
1 56 DNS 1.45 1.45 PEDERSEN Lise Louise 1999 Rødding Atletik Klub
2 479 DNS 1.40 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 18:15
Dansk rekord (P15): 10.01.69 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P14): 10.08.66 Anastacia Damm (01) - Kolding KFUM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 10.01.69 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 10.05.99 DAMM Anastacia 2001 Kolding KFUM
2 PB 10.28.72 ØRUM-NIELSEN Nikoline 2002 Sparta
3 PB 10.57.29 SCHLEDERMANN Frida 2001 Sparta
4 10.58.54 GAM Mie 2001 Viborg AM
5 11.07.51 SCHMIDT Marie Møller 2001 Viborg AM
6 11.12.09 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
7 11.18.24 NIELSEN Liv L 2001 Aalborg AM
8 PB 11.31.36 AXELSSON Mie Hylling 2002 Sparta
9 13.23.50 HAVGAARD Laura 2001 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 444 10.05.08 10.04.17 DAMM Anastacia 2001 Kolding KFUM
2 218 10.39.47 10.39.47 ØRUM-NIELSEN Nikoline 2002 Sparta
3 549 10.56.07 10.56.07 GAM Mie 2001 Viborg AM
4 223 11.00.06 11.00.96 SCHLEDERMANN Frida 2001 Sparta
5 550 11.02.00 11.02.00 SCHMIDT Marie Møller 2001 Viborg AM
6 59 11.05.48 11.05.48 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
7 127 11.18.24 NIELSEN Liv L 2001 Aalborg AM
8 219 11.57.57 11.57.57 AXELSSON Mie Hylling 2002 Sparta
9 438 12.52.58 12.52.58 HAVGAARD Laura 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 410 DNS 11.46.25 11.25.66 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
2 412 DNS 11.53.01 11.53.01 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 18:30
Dansk rekord (K-U18): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P17): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P16): 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 9.55.46 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
2 PB 10.05.29 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
3 PB 10.40.52 AMALOO Amanda 2000 Sparta
4 11.08.51 JENSEN Caroline Amalie 1999 Holte Atletik
5 11.23.69 ØRHMAN Camilla 1999 Randers Atletik Freja
6 11.26.03 RASMUSSEN Karen Mølgaard 2000 AGF
7 11.33.16 KAJBÆK Kamilla 1999 Ballerup AK
8 11.57.49 HAGHFELT Maya 2000 Helsingør IF
9 12.53.56 TONNESEN Emma Fladkjær 2000 AGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 257 9.59.19 9.59.19 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
2 258 10.44.82 10.44.82 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
3 256 10.46.41 10.46.41 AMALOO Amanda 2000 Sparta
4 459 11.05.49 11.05.49 JENSEN Caroline Amalie 1999 Holte Atletik
5 93 11.20.65 11.20.65 ØRHMAN Camilla 1999 Randers Atletik Freja
6 61 11.24.56 11.24.56 RASMUSSEN Karen Mølgaard 2000 AGF
7 367 11.33.96 KAJBÆK Kamilla 1999 Ballerup AK
8 203 11.46.64 HAGHFELT Maya 2000 Helsingør IF
9 66 TONNESEN Emma Fladkjær 2000 AGF
Drenge 14-15 år - Trespring - Day 1 at 18:30
Planke
Dansk rekord (D15): 13.50 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (D14): 13.27 Johannes Glue (00) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 12.69 Johannes Glue (00) - Randers Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.56 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900 11.36 X 11.45 11.31 11.49 11.56
2 PB 11.04 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900 X 10.60 X 10.86 10.56 11.04
3 10.48 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM 10.00 10.20 9.81 10.43 10.41 10.48
4 10.20 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77 10.20 9.99 X X X X
5 PB 10.15 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900 9.62 9.81 9.89 X 9.75 10.15
6 PB 9.99 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia 8.31 X 9.07 9.35 9.11 9.99
7 9.84 TIRKOV Robin 2002 Ballerup AK 9.73 X X X 9.21 9.84
8 9.76 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77 X 9.59 9.17 X 9.76 9.38
9 8.96 ESBENSEN Gustav Graff 2001 Silkeborg AK 77 8.96 8.62 8.95
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 378 11.69 11.69 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
2 521 9.82 9.82 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77
3 138 10.91 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
4 382 10.84 10.84 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900
5 347 9.94 TIRKOV Robin 2002 Ballerup AK
6 4 9.59 9.59 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
7 520 9.57 9.57 ESBENSEN Gustav Graff 2001 Silkeborg AK 77
8 517 10.66 10.66 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
9 377 9.36 9.90 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
SCRATCH
1 180 DNS 10.99 10.99 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
Piger 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (K-U20): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P19): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P18): 9.36.72 Line K Schultz (96) - Aalborg AM - Skive - 29-11-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 9.36.47 Line K Schulz (96) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 10.30.86 HØJ Louise 1997 AGF
2 10.35.18 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
3 10.36.84 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
4 10.55.86 NIELSEN Elisabeth 1998 Silkeborg AK 77
5 PB 11.05.70 SHELDON Isabella 1997 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 447 10.19.54 10.05.99 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
2 60 10.26.40 10.19.73 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
3 62 10.33.41 10.33.41 HØJ Louise 1997 AGF
4 298 11.09.71 11.09.71 SHELDON Isabella 1997 Sparta
5 537 NIELSEN Elisabeth 1998 Silkeborg AK 77
Piger 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (K-U23): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P22): 9.19.64 Rikke Pedersen (75) - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Dansk rekord (P21): 9.51.36 Maiken R Jensen (76) - Atletica Horsens - Gainesville (USA) - 20-02-1997
Dansk rekord (P20): 9.22.75 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Göteborg (SWE) - 30-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 159 DNS 9.22.75 SCHULZ Line Kalstrup 1996 Aalborg AM
Drenge 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 19:00
Dansk rekord (D15): 8.56.91 Jacob Simonsen (95) - AGF Atletik - Skive - 09-12-2010
Dansk rekord (D14): 9.23.57 Jeppe Risvig (01) - Skive AM - Skive - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 9.25.19 Oliver Børslev (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.26.18 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 9.27.22 RISVIG Jeppe 2001 Skive AM
3 9.40.81 ØSTDAL Anton 2001 Bagsværd AC
4 PB 9.45.88 LINDQUIST Linus 2002 Sparta
5 PB 10.01.28 LINDGREEN Christian 2002 Sparta
6 10.09.12 SCHMIDT Jonas Lyngvald 2001 Odense Atletik / OGF
7 PB 10.38.66 GISSEL Christoffer 2001 Silkeborg AK 77
8 10.40.71 BALTZERSEN Rasmus 2002 Greve Atletik
9 PB 10.46.15 DONS Nikolaj Lange 2002 Hvidovre AM
10 10.58.57 CARSTENSEN Kristian 2001 Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 518 9.02.33 9.02.33 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 506 9.23.57 9.23.57 RISVIG Jeppe 2001 Skive AM
3 481 9.56.97 SCHMIDT Jonas Lyngvald 2001 Odense Atletik / OGF
4 345 10.02.98 CARSTENSEN Kristian 2001 Ballerup AK
5 237 10.19.20 10.19.20 LINDQUIST Linus 2002 Sparta
6 236 10.27.26 10.27.26 LINDGREEN Christian 2002 Sparta
7 17 10.38.03 10.38.03 BALTZERSEN Rasmus 2002 Greve Atletik
8 105 10.55.33 10.55.33 DONS Nikolaj Lange 2002 Hvidovre AM
9 519 11.00.26 11.00.26 GISSEL Christoffer 2001 Silkeborg AK 77
10 160 ØSTDAL Anton 2001 Bagsværd AC
Drenge 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 19:15
Dansk rekord (M-U18): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D17): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D16): 8.43.62 Thijs Nejhuis (92) - Skive AM - Skive - 18-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.05.29 HALL Magnus Nyman 1999 Aarhus 1900
2 9.09.55 STENSVIG Sebastian 1999 Skive AM
3 9.39.01 MOGENSEN Jonathan 2000 Amager AC
4 PB 9.41.95 SIKORA Mathias 2000 Slagelse Atletik DELTA
5 10.13.88 SIVERTSEN Gunnar 1999 Vejle IF
6 PB 10.30.14 DJURUP Sigurd Zielinski 2000 Bagsværd AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 503 8.56.65 8.56.65 STENSVIG Sebastian 1999 Skive AM
2 385 9.04.95 9.04.95 HALL Magnus Nyman 1999 Aarhus 1900
3 189 9.24.69 9.24.69 MOGENSEN Jonathan 2000 Amager AC
4 51 9.50.25 9.50.25 SIKORA Mathias 2000 Slagelse Atletik DELTA
5 324 10.06.57 10.06.57 SIVERTSEN Gunnar 1999 Vejle IF
6 166 10.31.93 10.31.93 DJURUP Sigurd Zielinski 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 157 DNS 9.03.58 BJØRSLEV Oliver 2000 Aalborg AM
2 173 DNS 9.52.95 9.52.95 ANKERSØ Lasse 1999 Esbjerg AM
Drenge 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 19:30
Dansk rekord (M-U20): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D19): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D18): 8.32.92 Kristian Holm Jensen (97) - Esbjerg AM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.32.92 Kristian Holm Jensen 0 - Esbjerg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.00.97 GERTSEN Jonas 1998 Odense Atletik / OGF
2 9.03.99 IBRAHIM Mubaarik 1998 Odense Atletik / OGF
3 10.06.15 LORENZEN Rasmus 1998 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 480 9.01.70 GERTSEN Jonas 1998 Odense Atletik / OGF
2 486 9.03.00 IBRAHIM Mubaarik 1998 Odense Atletik / OGF
3 389 10.03.39 10.03.39 LORENZEN Rasmus 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 487 DNS 9.31.00 WILDT Peter Christian 1998 Odense Atletik / OGF
Drenge 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 19:30
Dansk rekord (M-U23): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D22): 8.09.39 Kenneth Andreasen (63) - Freja. Odense - Rødovre - 02-02-1985
Dansk rekord (D21): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D20): 8.24.87 Jakob Dybdal Abrahamsen (94) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.59.84 Mads Skaaning (95) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 8.49.15 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 8.56.50 AARESTRUP Emil Kortbæk 1995 Viborg AM
3 9.03.85 WEBERSKOV Christian 1995 AGF
4 9.30.56 WÜRTZ Johannes 1995 Aalborg AM
5 9.57.55 IDIRIS Mohammed 1995 Odense Atletik / OGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 495 8.51.81 8.51.81 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 548 8.53.99 8.53.99 AARESTRUP Emil Kortbæk 1995 Viborg AM
3 553 9.02.91 9.02.91 WEBERSKOV Christian 1995 AGF
4 149 9.30.22 WÜRTZ Johannes 1995 Aalborg AM
5 485 IDIRIS Mohammed 1995 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 8.06 Astrid Lykke (00) - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.13 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG 0.228
2 q 8.39 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC 0.162
3 8.45 LENDAL Victoria 2002 Sparta 0.201
4 8.45 BOLS Julie 2001 Aalborg AM 0.158
5 PB 8.46 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta 0.197
6 PB 8.50 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900 0.139
7 8.65 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja 0.129
HEAT 2 / 3
1 Q 8.05 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900 0.189
2 PB q 8.31 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.142
3 PB q 8.38 MOORE Louise B 2001 Københavns IF 0.214
4 q 8.40 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik 0.149
5 8.47 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.543
6 8.66 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM 0.189
7 8.85 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM 0.270
HEAT 3 / 3
1 Q 8.27 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.193
2 q 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.162
3 8.41 DOMMER Viktoria 2001 Sparta 0.222
4 8.45 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA 0.177
5 8.56 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM 0.221
6 8.67 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta 0.143
7 8.70 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK 0.108
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 91 8.56 8.56 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
3 188 8.34 8.34 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
4 225 8.47 8.47 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta
5 78 8.14 8.14 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
6 411 8.52 8.52 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900
7 226 8.41 8.41 LENDAL Victoria 2002 Sparta
8 137 8.29 BOLS Julie 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 413 7.99 7.99 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900
3 27 8.33 8.25 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik
4 498 8.53 8.53 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
5 211 8.33 8.33 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
6 197 8.46 8.46 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
7 544 8.54 8.54 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
8 308 8.43 8.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
HEAT 3 / 3
2 405 8.19 8.19 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
3 362 8.57 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
4 212 8.52 8.52 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
5 361 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
6 99 8.48 8.48 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM
7 50 8.40 8.40 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
8 209 8.28 8.28 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
SCRATCH
1 374 DNS 8.55 LUND Nina 2001 Vejen AF
2 404 DNS 8.54 8.54 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
3 476 DNS 9.20 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF
Piger 18-19 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P19): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P18): 5.94 Martha Traoré (95) - Sparta - Stockholm (SWE) - 03-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 5.47 Stella Jørgensen - Esbjerg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 5.81 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 5.60 5.81 5.67 5.50 X X
2 5.67 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 5.33 5.67 X X 5.49 X
3 5.30 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77 5.01 5.05 X 5.30 X 5.30
4 5.07 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 4.64 X 5.07 X 5.05 4.94
5 5.00 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas 4.66 4.94 4.88 X 4.84 5.00
6 4.92 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik 4.69 4.81 4.87 4.92 X 4.88
7 4.87 JENSEN Signe Skov 1998 Silkeborg AK 77 4.81 4.59 4.39 4.69 4.77 4.87
8 4.77 SCHMIDT Ditte 1997 Sparta 4.39 4.64 4.74 4.76 4.77 4.48
9 3.97 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas 3.76 3.94 3.97
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 535 5.51 5.51 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
2 538 4.89 JENSEN Signe Skov 1998 Silkeborg AK 77
3 37 4.26 4.26 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas
4 35 5.16 5.16 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
5 288 5.96 5.96 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 289 5.60 5.65 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
7 457 4.96 5.05 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
8 290 4.72 5.06 SCHMIDT Ditte 1997 Sparta
9 76 5.28 5.60 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
SCRATCH
1 431 DNS 4.38 4.38 ESFAHANI Jasmin Badre 1997 Aarhus 1900
Piger 20-22 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P22): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P21): 5.96 Charlotte Petersen (67) - AK 73 - Aarhus - 13-02-1988
Dansk rekord (P20): 6.14 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 24-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.73 Etki Albayrak (94) - Randers Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.55 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 5.18 X 3.56 5.39 5.55 5.32
2 5.14 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF X 5.05 X 5.10 5.03 5.14
3 5.03 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 4.76 4.85 5.01 4.97 5.03 4.94
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 176 5.71 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
2 75 5.35 5.67 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 312 5.75 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
Drenge 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:20
Dansk rekord (D15): 7.13 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 7.35 Daniel Andersen (01) - Aalborg AM - Aalborg - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.36 Tobias G Larsen (00) - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.36 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM 0.171
2 PB q 7.83 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik 0.245
3 8.04 LARSEN Sebastian 2001 Sparta 0.181
4 8.22 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK 0.167
5 8.44 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF 0.161
6 PB 8.58 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM 0.197
HEAT 2 / 3
1 Q 7.56 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik 0.177
2 PB q 7.88 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta 0.162
3 8.08 MORTENS Bjørn Ritterbusch 2001 Herning GF AM 0.132
4 8.23 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900 0.179
5 8.34 COSTA Bertram 2002 Sparta 0.154
DNS VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
HEAT 3 / 3
1 Q 7.48 PLAS Vincent 2001 Sparta 0.163
2 q 7.74 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM 0.163
3 PB q 7.99 ISAAC Osadeba 2002 Sparta 0.184
4 PB q 8.01 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900 0.337
5 PB 8.08 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia 0.181
6 8.39 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM 0.114
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 499 8.73 8.88 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
3 451 7.93 7.93 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
4 118 7.34 7.34 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
5 344 8.06 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
6 39 8.09 8.09 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
7 233 7.99 7.99 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
HEAT 2 / 3
2 517 DNS 8.06 8.06 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
3 240 7.91 7.91 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta
4 69 8.02 8.02 MORTENS Bjørn Ritterbusch 2001 Herning GF AM
5 376 8.10 8.10 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
6 450 7.42 7.42 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
7 242 8.29 COSTA Bertram 2002 Sparta
HEAT 3 / 3
2 239 8.03 8.03 ISAAC Osadeba 2002 Sparta
3 540 8.28 8.28 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
4 229 7.45 7.45 PLAS Vincent 2001 Sparta
5 375 8.02 8.02 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 4 8.15 8.15 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
7 497 7.70 7.70 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
SCRATCH
1 3 DNS 7.96 7.96 MERI Dren 2002 IK Olympia
2 131 DNS 8.04 SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
3 180 DNS 7.79 7.79 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
4 380 DNS 7.93 7.93 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.77 Emma Beiter Bomme (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.08 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.186
2 q 8.08 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.155
3 PB q 8.14 TUOKILA Olivia 2000 Sparta 0.545
4 =PB 8.43 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF 0.202
5 8.46 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.229
6 8.50 JACOBSEN Natasja 2000 Hvidovre AM 0.174
7 8.71 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900 0.480
8 8.82 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900 0.220
HEAT 2 / 3
1 Q 7.94 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF 0.163
2 q 8.11 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF 0.178
3 =PB q 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta 0.166
4 8.49 HJORT Simone 1999 Sparta 0.152
5 8.51 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77 0.184
6 8.57 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM 0.125
7 8.67 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
HEAT 3 / 3
1 Q 7.90 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.149
2 PB q 8.11 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF 0.164
3 8.34 BØYE Julie Maack 2000 AGF 0.147
4 8.37 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM 0.153
5 PB 8.40 KRISTENSEN Sarah 2000 Skive AM 0.112
6 PB 8.44 LARSEN Rebecca 2000 Herning GF AM 0.155
7 8.82 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900 0.512
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 254 8.32 8.21 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 419 8.60 8.60 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
3 41 8.43 8.43 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
4 248 8.27 8.16 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
5 104 8.42 8.42 JACOBSEN Natasja 2000 Hvidovre AM
6 252 7.92 7.92 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 508 7.97 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 421 8.66 8.66 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 172 8.47 8.47 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 45 7.88 7.88 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 532 8.42 8.42 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
5 246 8.26 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
6 200 8.07 8.06 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF
7 206 8.57 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
8 264 8.36 8.36 HJORT Simone 1999 Sparta
HEAT 3 / 3
2 70 8.51 8.51 LARSEN Rebecca 2000 Herning GF AM
3 114 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 470 8.36 8.36 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
5 57 8.24 8.24 BØYE Julie Maack 2000 AGF
6 201 8.12 8.12 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
7 422 8.51 8.51 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
8 500 8.41 8.41 KRISTENSEN Sarah 2000 Skive AM
SCRATCH
1 202 DNS 8.36 8.36 VINTHER Naja 2000 Helsingør IF
Piger 14-15 år - Stangspring - Day 2 at 09:45
Dansk rekord (P15): 3.60 Josephine Skipper (98) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2013
Dansk rekord (P14): 3.60 Amalie Bang Petersen (98) - Randers Atletik Freja - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.00 Ida L. Jespersen (00) - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 200 220 240 250 260 270 280 290 300 310
1 PB 3.00 MALLING Nicola 2001 Sparta O O O O XXX
2 2.70 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK O XO O O O XXX
3 2.70 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK XO O XO O XXO XXX
4 PB 2.50 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta XO O XO XXX
5 2.40 FROST Kamille 2002 Randers Atletik Freja O O O XXX
6 PB 2.40 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja O O XXO XXX
7 2.20 HARSMANN Sara Vetter 2002 Aarhus 1900 XO O XXX
8 2.20 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900 XO XO XXX
9 2.00 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900 O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 411 2.20 2.20 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900
2 82 2.50 2.50 FROST Kamille 2002 Randers Atletik Freja
3 214 2.90 2.90 MALLING Nicola 2001 Sparta
4 407 2.30 2.30 HARSMANN Sara Vetter 2002 Aarhus 1900
5 363 2.70 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK
6 96 2.20 2.20 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
7 410 2.30 2.30 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
8 217 2.20 2.20 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta
9 361 2.80 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
SCRATCH
1 340 DNS 2.40 2.40 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro
Drenge 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:00
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.22 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik 0.143
2 PB q 7.41 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik 0.160
3 =PB 7.51 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta 0.181
4 7.55 HVORUP Jacob 1999 Sparta 0.151
5 7.57 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Skive AM 0.149
6 7.92 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF 0.207
7 PB 7.92 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik 0.248
8 8.33 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF 0.232
HEAT 2 / 3
1 Q 7.36 AQUINO Jonathan 1999 Sparta 0.219
2 q 7.43 KLITGAARD Christian 2000 AGF 0.153
3 =PB q 7.49 AALUND Rasmus 2000 Fremad Holbæk 0.150
4 PB q 7.49 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik 0.185
5 PB 7.79 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta 0.167
6 7.83 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM 0.172
7 7.93 PALLESEN Marcus 2000 Silkeborg AK 77 0.191
8 8.26 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta 0.182
HEAT 3 / 3
1 Q 7.30 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF 0.151
2 q 7.46 LARSEN Kasper 1999 SIK 80 Sæby 0.158
3 7.57 LUND Mads 2000 Sparta 0.128
4 7.60 RINGSTED Mads 1999 Københavns IF 0.146
5 7.67 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF 0.159
6 PB 7.75 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas 0.175
7 7.80 NØRGAARD Søren 1999 Kolding KFUM 0.163
8 7.96 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900 0.172
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 448 7.09 7.09 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
2 15 8.12 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik
3 472 7.78 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
4 269 7.44 7.44 HVORUP Jacob 1999 Sparta
5 19 7.43 7.43 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
6 267 7.54 7.51 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
7 555 7.54 7.50 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Skive AM
8 492 7.82 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 3
1 270 7.24 7.24 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
2 525 7.92 7.92 PALLESEN Marcus 2000 Silkeborg AK 77
3 441 7.67 7.67 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM
4 7 7.49 7.49 AALUND Rasmus 2000 Fremad Holbæk
5 276 7.89 7.89 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
6 272 7.70 7.70 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
7 449 7.53 7.53 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
8 58 7.41 7.41 KLITGAARD Christian 2000 AGF
HEAT 3 / 3
1 42 7.20 7.20 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
2 38 7.99 7.99 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
3 275 7.45 7.45 LUND Mads 2000 Sparta
4 491 7.66 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
5 384 7.86 7.86 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
6 208 7.43 LARSEN Kasper 1999 SIK 80 Sæby
7 442 7.76 7.76 NØRGAARD Søren 1999 Kolding KFUM
8 318 7.53 7.53 RINGSTED Mads 1999 Københavns IF
SCRATCH
1 8 NQ 7.52 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
2 139 NQ DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
3 101 DNS 7.70 7.70 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
4 484 DNS 8.14 MOZEJKO Malachy 2000 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:20
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.08 Rasmus Mohr Ernst (97) - Odense Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.145
2 q 7.17 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM 0.134
3 q 7.49 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.135
4 PB 7.51 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik 0.152
5 7.67 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.174
6 7.69 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900 0.173
7 7.90 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77 0.157
HEAT 2 / 2
1 Q 7.06 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.121
2 q 7.14 RANNING Albert 1998 Københavns IF 0.135
3 q 7.18 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.153
4 q 7.34 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta 0.126
5 q 7.38 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK 0.149
6 PB 7.52 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM 0.217
7 7.95 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.267
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 25 7.85 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
3 390 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 1 7.08 7.08 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
5 387 7.44 7.44 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 293 7.50 7.50 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
7 529 7.75 7.75 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
8 392 7.76 7.68 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
2 295 7.24 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta
3 352 7.12 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
4 151 7.56 7.56 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
5 319 6.97 6.97 RANNING Albert 1998 Københavns IF
6 296 7.16 7.16 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
7 513 7.79 7.79 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
8 353 7.57 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 111 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
2 165 DNS 7.28 7.28 BUSCHA Sebastian Valentin 1997 Bagsværd AC
3 342 DNS 7.50 7.50 FLORKOWSKI Wojciech 1998 AK Holstebro
4 443 DNS 7.75 7.75 CHRISTIANSEN Marc Futtrup 1998 Kolding KFUM
Drenge 14-15 år - Længdespring - Day 2 at 10:30
Planke
Dansk rekord (D15): 6.62 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Ballerup - 19-01-2008
6.62 Samuel Kirk-Haugstrup (94) - Aarhus 1900 - Aarhus - 29-12-2009
Dansk rekord (D14): 6.11 Peter Andersson (99) - Greve Atletik - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 6.49 Mads Lund (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 5.84 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik 5.51 5.45 5.46 5.15 5.67 5.84
2 PB 5.83 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta X 5.73 5.83 5.52 X 5.68
3 PB 5.52 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA 5.25 5.18 5.17 5.52 X X
4 PB 5.51 NYBORG Simon Høg 2002 Vejle IF 3.86 5.51 4.60 5.12 X 5.24
5 5.24 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik X 5.24 X - - -
6 5.19 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900 4.97 4.84 5.15 4.92 5.19 X
7 5.06 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900 5.06 4.77 4.82 4.75 4.70 5.00
8 PB 4.99 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas 4.91 4.87 4.99 X X X
9 4.83 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900 2.95 4.83 4.52
10 4.57 COSTA Bertram 2002 Sparta 4.55 4.47 4.57
11 4.45 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia 3.94 4.39 4.45
12 PB 4.34 LARSEN Alfred Dahl 2002 Frederiksberg IF 3.44 4.04 4.34
13 4.21 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77 4.05 2.88 4.21
14 0.00 LARSEN Sebastian 2001 Sparta X X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 375 5.22 5.22 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
2 376 4.97 5.10 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
3 337 5.34 5.34 NYBORG Simon Høg 2002 Vejle IF
4 52 5.35 5.35 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 233 2.47 5.10 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
6 40 4.31 4.31 LARSEN Alfred Dahl 2002 Frederiksberg IF
7 378 5.41 5.41 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
8 240 5.82 5.82 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta
9 521 4.67 4.67 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77
10 4 4.65 4.65 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
11 242 4.68 5.06 COSTA Bertram 2002 Sparta
12 450 5.49 5.49 FJELLERUP Nicolas 2001