DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:00
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 406 10.98 10.98 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900
3 405 9.60 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 542 10.28 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
5 403 10.87 10.87 HARTMANN Ida Marie 2002 Aarhus 1900
6 482 9.87 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
7 197 10.54 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
8 132 11.51 DIEKHØNER Thora D 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 212 10.32 10.32 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
3 458 10.89 10.63 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
4 307 10.47 10.47 BALSLEV Ellen 2001 Københavns IF
5 224 10.95 10.95 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta
6 361 9.84 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
7 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
HEAT 3 / 3
2 211 9.49 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
3 331 10.06 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
4 91 10.63 10.63 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
5 412 10.58 10.58 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
6 340 10.99 10.99 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro
7 213 10.07 10.07 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta
8 216 11.16 11.16 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta
SCRATCH
1 28 DNS 11.63 11.63 HINSBERG Cirkeline 2002 Greve Atletik
2 64 DNS 11.93 11.93 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
3 404 DNS 10.79 10.79 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
Drenge 16-17 år - Trespring - Day 1 at 10:00
Planke
Dansk rekord (M-U18): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 13.87 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 13.29 Jonas N. Bjerremand (98) - Vejle IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 12.87 12.87 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
2 496 11.71 11.71 PEDERSEN Bjarke Meyer 1999 Skive AM
3 554 12.07 DAMGÅRD Emil 1999 Frederiksberg IF
4 441 11.63 11.63 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM
5 271 12.03 12.03 CORNELIUS Christian 2000 Sparta
6 527 11.04 11.04 RICHARDT Lucas 2000 Silkeborg AK 77
SCRATCH
1 84 DNS 11.08 11.08 THYGESEN Frederik 2000 Randers Atletik Freja
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:15
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 245 9.34 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
3 254 9.63 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
4 32 10.37 10.37 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik
5 30 8.98 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
6 253 10.80 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
7 94 10.03 JØRGENSEN Sofie 1999 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 3
2 98 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM
3 172 10.50 10.50 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
4 508 9.55 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
5 113 9.60 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
6 252 8.88 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 41 10.53 10.53 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
2 263 9.89 9.89 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta
3 479 11.02 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF
4 473 11.55 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF
5 424 9.06 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
6 423 9.05 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 262 10.02 10.02 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
Piger 14-15 år - Kuglestød - Day 1 at 10:30
3.0 kg
Dansk rekord (P15): 13.77 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Ballerup - 28-12-2014
Dansk rekord (P14): 13.48 Thea Jensen (99) - Glostrup IC - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk mester 2015: 13.02 Vicki Dahl (00) - Stoholm IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 87 9.10 9.10 KARLSEN Dina 2001 Randers Atletik Freja
2 54 7.72 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev
3 476 6.78 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF
4 341 9.30 10.10 RAMSGAARD Emilie Mejls 2001 AK Holstebro
5 543 8.36 8.36 KJELDSTEEN Astrid 2002 Viborg AM
6 409 8.94 9.25 ANDERSEN Amalie Holmark 2001 Aarhus 1900
7 408 8.69 8.69 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
8 363 7.98 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK
9 364 12.10 PFIEFFER Amalie 2001 Ballerup AK
10 216 8.14 8.14 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta
11 211 10.92 10.92 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
12 333 10.54 10.54 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF
13 217 9.23 9.23 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta
14 91 8.82 8.82 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
15 29 9.81 9.81 ZILSTORFF Laura 2002 Greve Atletik
16 556 JENSEN Mette Marie 2001 Ballerup AK
17 482 9.53 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
18 327 10.07 10.07 JOENSEN Óluva A 2002 Vejle IF
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:35
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2015: 8.61 Mads Lund (00) - Sparta
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 130 10.75 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
2 138 10.42 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
3 18 10.82 10.82 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik
4 52 9.60 9.60 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 375 9.93 9.93 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 241 9.73 9.73 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta
7 376 9.36 9.22 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
8 504 10.33 10.33 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 232 10.52 10.52 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta
2 378 9.24 9.24 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
3 16 9.62 9.62 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
4 499 10.46 10.46 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
5 380 DNS 9.64 9.64 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
6 377 10.99 10.99 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
7 39 10.03 10.03 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
8 36 10.06 10.06 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas
Drenge 14-15 år - Stangspring - Day 1 at 11:15
Dansk rekord (D15): 4.25 Peter S Clausen (65) - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Dansk rekord (D14): 4.00 Peter S Clausen (65) - Rødovre AC - Rødovre - 29-11-1979
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 3.40 Peter M. Adamsen (00) - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 232 2.20 2.20 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta
2 380 2.70 2.70 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
3 382 2.60 2.60 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900
4 52 3.20 3.20 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 514 2.40 2.40 WINTHER August 2001 Skive AM
6 230 3.10 3.10 SKYLV Christain Munch 2001 Sparta
7 14 3.00 CLAUSEN Mathias 2001 Vidar Atletik
8 18 2.70 2.70 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik
Piger 16-17 år - Trespring - Day 1 at 11:15
Planke
Dansk rekord (K-U18): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P17): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P16): 11.93 Nikoline Skifter Andersen (98) - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 25-01-2014
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 10.87 Sophia Valentina Kmitt Mi (99) - Frederiksberg IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 264 10.74 10.74 HJORT Simone 1999 Sparta
2 47 11.07 11.11 KMITT Sophia Valentina 1999 Frederiksberg IF
3 41 11.04 11.04 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
4 206 9.36 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
5 261 10.68 10.98 VARDAR Sara 2000 Sparta
6 309 11.69 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF
SCRATCH
1 207 DNS 8.56 KROGH Signe 1999 SIK 80 Sæby
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 11:45
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 152 8.44 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
4 332 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
5 151 8.88 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 24 9.59 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
HEAT 2 / 2
3 293 9.25 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
4 196 DNS 8.13 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 192 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
6 513 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
7 26 9.01 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
SCRATCH
1 460 DNS PEDERSEN Andreas Kock 1997 Korsør AM
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:35
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 197 9.99 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
2 542 DNS 10.33 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
3 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
4 405 9.57 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
5 482 9.78 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
6 211 9.53 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
7 361 9.95 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
8 331 9.88 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:40
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 245 DNS 9.67 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
2 254 9.61 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
3 424 9.05 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 30 8.90 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
5 252 9.02 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
6 423 9.30 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 508 9.56 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 253 9.40 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:50
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2015: 8.61 Mads Lund (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 504 10.05 10.33 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM
2 39 10.14 10.03 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
3 378 9.33 9.24 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
4 376 9.23 9.22 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
5 52 9.55 9.60 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
6 241 9.65 9.73 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta
7 16 9.90 9.62 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
8 375 9.69 9.93 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:55
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U20): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P19): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P18): 8.73 Mathilde Heltbech (95) - Helsingør IF - Göteborg (SWE) - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.48 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.95 Sophie Roessler (96) - Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 457 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
3 76 9.08 9.08 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
4 89 10.03 10.03 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja
5 119 9.91 9.91 LUND Laura 1998 Aalborg AM
6 428 9.67 9.67 GRAVERSGAARD Caroline 1998 Aarhus 1900
7 22 AHLMANN Frida 1998 Greve Atletik
SCRATCH
1 90 DNS PETERSEN Amalie B 1998 Randers Atletik Freja
Piger 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U23): 8.44 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P22): 8.49 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Florø (NOR) - 09-02-2009
Dansk rekord (P21): 8.44 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P20): 8.45 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 23-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 8.48 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.77 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 314 9.79 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF
3 204 8.61 8.61 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF
4 75 9.11 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
5 313 8.99 8.99 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
6 435 8.51 8.51 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 436 9.63 9.63 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
SCRATCH
1 483 DNS MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U20): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D19): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D18): 4.95 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 27-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.50 Oliver Durafour (97) - Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 195 3.50 3.50 STRAND Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF
2 151 4.20 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
3 355 4.40 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK
4 293 3.50 3.50 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
5 294 3.60 3.60 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
6 153 4.30 JENSEN Jakob Holt 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U23): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D22): 5.35 Piotr Buchiarski (75) - Sparta - Reno (USA) - 25-01-1997
Dansk rekord (D21): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D20): 5.36 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Göteborg (SWE) - 14-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.60 Emil H. Christensen (95) - Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 360 4.20 CHRISTENSEN Emil H 1995 Ballerup AK
2 185 4.30 4.30 KOLBYE Kristian 1996 Amager AC
3 320 4.50 4.71 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF
Piger 16-17 år - Kuglestød - Day 1 at 13:00
3.0 kg
Dansk rekord (K-U18): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P17): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P16): 14.79 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Skive - 07-03-2015
Dansk mester 2015: 14.79 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 255 8.29 8.29 HANSEN Caroline T 2000 Sparta
2 98 9.45 9.45 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM
3 369 9.32 NIELSEN Rebecca 2000 Ballerup AK
4 41 11.34 11.83 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
5 425 BAHAT Sarah 1999 Aarhus 1900
6 462 10.81 10.81 CANTBY Liv 1999 Korsør AM
7 30 13.36 13.36 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
8 71 10.85 10.85 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG
9 107 15.41 15.41 JENSEN Thea 1999 Hvidovre AM
10 551 10.18 10.80 MÄRCHER Sofie 2000 Viborg AM
11 12 13.18 DAHL Vicki 2000 Stoholm IF
12 253 14.08 14.08 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
13 368 9.72 JØRGENSEN Victoria S 2000 Ballerup AK
Drenge 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:10
91.4 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U18): 8.00 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 8.00 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 8.23 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 8.31 Sofus Rasmus Clausen (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 273 9.20 9.20 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
4 269 9.06 9.06 HVORUP Jacob 1999 Sparta
5 275 8.90 8.90 LUND Mads 2000 Sparta
6 472 9.46 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
7 86 9.47 9.47 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
Drenge 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:15
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U23): 7.90 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 25-02-2012
Dansk rekord (D22): 7.90 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 25-02-2012
Dansk rekord (D21): 8.00 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Aarhus - 27-12-2011
Dansk rekord (D20): 8.27 Christian Nielsen (91) - Skive AM - Skive - 19-02-2011
Spar Nord Arena rekord: 7.79 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 8.53 Massin Ait Bouziad (95) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 122 DNS 8.99 8.99 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:20
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 513 10.31 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
2 192 9.54 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
3 26 8.93 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
4 196 DNS 8.17 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 151 DNS 8.84 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 152 8.48 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
7 293 9.27 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
8 24 9.54 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
Piger 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:00
Dansk rekord (P15): 2.16.68 Maria H B Andersen (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk rekord (P14): 2.18.1 Joan Hansen (62) - Hvidovre IF - Rødovre - 21-02-1976
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.20.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 59 2.27.5 2.27.5 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
2 410 2.27.81 2.27.81 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
3 129 2.30.40 MUURHOLM Nanna 2001 Aalborg AM
4 184 2.31.53 2.31.53 RING Helena 2002 Amager AC
5 221 2.32.18 2.32.18 FRÆNDE Anna Sofie 2001 Sparta
6 412 2.34.18 2.34.18 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
7 408 2.36.97 2.36.97 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
8 96 2.48.31 2.48.31 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 2
1 326 2.18.26 2.18.26 JOSEPHSEN Oddvør 2001 Vejle IF
2 125 2.20.46 JØRGENSEN Ida 2001 Aalborg AM
3 220 2.21.31 2.21.31 ECKARDT Ingrid 2001 Sparta
4 222 2.24.17 2.24.17 BOESDAL Cecilie 2001 Sparta
5 126 2.24.68 ANDERSEN Anne 2001 Aalborg AM
6 198 2.25.33 2.25.33 JOHANSEN Elena 2001 Helsingør IF
7 329 2.25.82 2.25.82 BISKOPSTØ Maria 2002 Vejle IF
8 128 2.26.93 OLESEN Mille B 2002 Aalborg AM
SCRATCH
1 34 DNS 2.32.07 2.32.07 EKHOLM Emilie Bøg 2002 IK Hellas
Piger 14-15 år - Højdespring - Day 1 at 14:00
Dansk rekord (P15): 1.69 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Rødovre - ++-++-1981
Dansk rekord (P14): 1.65 Lilli Søndergaard (63) - Herlev IF - Rødovre - 10-12-1977
1.65 Belinda Pedersen (66) - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.59 Laura Nørrung Poulsen (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 78 1.53 1.53 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
2 374 1.44 1.50 LUND Nina 2001 Vejen AF
3 143 1.44 1.54 KROG Freja 2001 Aalborg AM
4 46 1.50 1.50 ANTVORSKOV Maja 2002 Frederiksberg IF
5 54 1.38 K.NIELSEN Sofie Guldborg 2002 Haderslev
6 48 1.47 1.50 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
7 215 1.50 1.56 DAMSGAARD Alice Kirk 2001 Sparta
8 501 1.53 1.62 OLSEN Katrine Fjerbæk 2001 Skive AM
9 402 DNS 1.37 MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900
10 145 1.46 1.46 LARSEN Emilie Ø 2002 Aalborg AM
11 141 DNS 1.41 1.47 HOELGAARD Katrine 2001 Aalborg AM
12 11 1.47 FISKER Malene 2002 Stoholm IF
13 542 1.64 1.64 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
SCRATCH
1 404 DNS 1.51 1.51 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - Trespring - Day 1 at 14:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (P19): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P18): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 11.51 Annette Nielsen (96) - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 89 10.30 10.87 SKIPPER Josephine 1998 Randers Atletik Freja
2 35 10.28 10.28 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
Piger 20-22 år - Trespring - Day 1 at 14:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P22): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P21): 12.87 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Dansk rekord (P20): 12.50 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 24-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 312 10.81 12.04 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
2 432 11.25 11.25 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 14:15
Dansk rekord (K-U18): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P17): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P16): 2.11.4 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 10-01-1982
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.15.42 Mia Helene Mørck (99) - Bagsværd AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 164 2.09.62 2.09.62 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 113 2.14.80 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
3 420 2.21.13 2.21.13 ASTRUP Laura 2000 Aarhus 1900
4 259 2.22.63 2.22.63 WILLER Matilde 2000 Sparta
5 146 2.28.78 PEDERSEN Mathilde 1999 Aalborg AM
SCRATCH
1 67 DNS 2.24.46 2.24.46 HØJGAARD Caroline 2000 AGF
2 68 DNS 2.30.71 2.30.71 FLØRNÆSS Carla Mathilde 2000 AGF
3 116 DNS 2.28.93 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM
4 168 DNS 2.26.70 2.26.70 ØSTERGAARD Tine 2000 Bagsværd AC
Piger 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 14:25
Dansk rekord (K-U20): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P19): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P18): 2.11.73 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.78 Line K Schulz (96) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 454 2.10.37 2.10.37 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
2 286 2.17.95 2.12.68 ANDERSEN Maria H B 1998 Sparta
3 110 2.18.48 2.18.48 VEGEBERG Caroline L 1998 Køge Atletik
4 445 2.20.22 2.19.22 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
5 343 2.36.85 2.28.38 CHRISTOFFER Anne Zederkof 1998 AK Holstebro
6 469 2.37.69 2.27.64 LEXNER Emily Oron 1997 Allerød AM
7 552 KLEIST Emma Dyrup 1997 Viborg AM
Piger 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 14:35
Dansk rekord (K-U23): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P22): 2.02.81 Stina Troest (94) - Amager AC - Wien (AUT) - 30-01-2016
Dansk rekord (P21): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P20): 2.02.95 Stina Troest (94) - Amager AC - Sopot (POL) - 07-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.44 Joseffa Keidser (95) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 299 2.10.07 2.10.07 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
2 434 2.10.14 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
3 335 2.31.11 2.27 SVANVIG Anne 1996 Vejle IF
Drenge 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:45
Dansk rekord (D15): 1.57.21 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Malmö (SWE) - 06-12-2014
Dansk rekord (D14): 2.06.74 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg Atletik - Göteborg (SWE) - 19-11-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.10.10 William Devantier (00) - Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 130 2.16.95 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
2 79 2.19.57 2.19.57 MØRCH Gustav 2002 Blovstrød Løverne
3 235 2.22.58 2.22.58 NOURI Noah Grunnet 2002 Sparta
4 6 2.22.9 2.22.9 LANGE Andreas Holst 2002 Gentofte IK
5 179 2.28.51 2.28.51 JENSEN Andreas S 2002 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 518 2.04.14 2.04.14 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 170 2.07.83 2.07.83 TARBENSEN Anders-Dres 2001 Esbjerg AM
3 238 2.10.67 2.10.67 LIND Conrad 2001 Sparta
4 546 2.15.03 2.15.03 SHIFRIS Elias 2002 Viborg AM
5 325 2.15.15 2.15.15 SIVERTSEN Hans 2001 Vejle IF
SCRATCH
1 53 DNS 2.17.29 2.17.29 SOULIER Lucas 2002 Slagelse Atletik DELTA
2 234 DNS 2.15.37 2.15.37 BANG Anders 2002 Sparta
Drenge 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (M-U18): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D17): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D16): 1.54.54 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Göteborg (SWE) - 07-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.02.48 Christian Dirksen (99) - Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 278 1.58.65 1.58.65 DEVANTIER William 2000 Sparta
2 502 2.01.97 2.01.97 ROSE-HANSEN Rasmus 1999 Skive AM
3 156 2.03.97 REBSTRUP Andreas 2000 Aalborg AM
4 5 2.05.09 2.05.09 MORELL Micki Borgen 2000 IK Olympia
5 524 2.05.35 2.05.35 OSTENFELDT Robin 1999 Silkeborg AK 77
6 279 2.06.07 2.06.07 HEEBØLL Lucas La cour 1999 Sparta
7 193 2.08.76 2.08.76 STAMPE Mikkel 2000 Helsingør IF
8 280 2.09.72 2.09.72 HERRMANN Louis 1999 Sparta
SCRATCH
1 150 DNS 1.56.52 1.56.52 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM
2 187 DNS 1.55.19 1.54.54 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
3 386 DNS 2.07.94 2.07.94 CHRISTEN Sander Kragelund 1999 Aarhus 1900
Drenge 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 15:15
Dansk rekord (M-U20): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D19): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D18): 1.54.1 Jens Østengaard (62) - Sparta - Rødovre - 13-01-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.08.80 August Broz (96) - Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 167 1.55.26 1.55.00 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
2 323 1.59.26 1.59.26 GREGERSEN Julian 1998 Vejle IF
3 186 2.01.75 2.01.75 SKIFTE Thor 1997 Amager AC
4 158 2.02.34 MONO Noel 1998 Aalborg AM
5 44 1.57.69 1.57.69 NIELSEN Joachim Sieverts 1997 Frederiksberg IF
SCRATCH
1 391 DNS 2.01.12 2.01.12 NIELSEN Kasper Korsgaard 1997 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 15:25
Dansk rekord (M-U23): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D22): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D21): 1.52.95 Rasmus Terp (88) - Vejle IF - Malmö (SWE) - 31-01-2009
Dansk rekord (D20): 1.51.82 Nick Jensen (91) - Sparta - Stockholm (SWE) - 01-01-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 1.56.30 Andreas Bruselius (95) - Vejle IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 495 1.53.55 1.56.62 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 334 1.54.95 1.56.30 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
3 182 1.57.73 1.59.17 GREGERSEN Rasmus Bøge 1995 Herning Løbeklub
4 321 1.58.29 1.58.29 ADAMSEN Jonathan M 1995 Københavns IF
5 55 2.06.87 2.06.87 MØLBAK Peder C 1996 Haderslev
6 464 2.11.06 2.10.9 THERNØE Oliver 1996 Korsør AM
SCRATCH
1 95 DNS 2.00.74 2.00.74 BROZ August 1996 Randers Atletik Freja
2 97 DNS 1.58.86 1.56.73 SELOY Rúni 1994 Hvidovre AM
3 471 DNS 2.00.72 MAHAMAD Abdirisak Ahmed 1996 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - Trespring - Day 1 at 15:30
Planke
Dansk rekord (M-U20): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D19): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D18): 14.67 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 14.37 Jonas Kløjgård Jensen (96) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 512 12.36 ANDERSEN Thomas V. 1997 Skive AM
2 120 13.14 13.14 UGILT Magnus 1997 Aalborg AM
3 124 12.61 12.92 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Trespring - Day 1 at 15:30
Planke
Dansk rekord (M-U23): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D22): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D21): 15.38 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Ames (FRA) - 15-02-2003
Dansk rekord (D20): 15.67 Peder Dalby (62) - AGF Atletik - Göteborg (SWE) - 07-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 14.93 Martin Johansen (95) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 397 14.27 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900
2 140 12.64 13.21 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM
SCRATCH
1 301 DNS 14.40 14.87 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
Piger 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 15:35
Dansk rekord (P15): 25.72 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 25.23 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 26.52 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
2 498 29.46 29.46 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
3 199 29.01 29.01 JENSEN Laura Valentin 2001 Helsingør IF
4 64 28.72 28.72 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
HEAT 2 / 5
1 212 28.56 28.56 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
2 362 28.51 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
3 48 28.48 28.48 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
4 226 28.23 28.23 LENDAL Victoria 2002 Sparta
HEAT 3 / 5
1 197 28.20 28.20 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
2 331 27.90 27.90 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
3 50 27.61 27.61 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
4 544 27.60 27.60 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
HEAT 4 / 5
1 163 27.55 27.55 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
2 308 27.43 27.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
3 211 27.40 27.08 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
4 78 27.26 27.26 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
HEAT 5 / 5
1 210 26.85 26.85 JENSEN Gertrud Rose 2001 Sparta
2 209 26.67 26.67 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
3 405 26.57 26.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 188 26.28 26.28 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
Piger 18-19 år - Højdespring - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (K-U20): 1.78 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
1.78 Sandra B Christensen (95) - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P19): 1.78 Sandra B Christensen (95) - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P18): 1.78 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.67 Louise Malmqvist (96) - Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 284 1.71 1.76 ANDERSEN Rikke 1998 Sparta
2 76 1.66 1.66 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
3 452 1.68 1.72 GELLIN Tina B 1998 Holte Atletik
4 457 1.60 1.60 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
Piger 20-22 år - Højdespring - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (K-U23): 1.84 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Dansk rekord (P22): 1.81 Pia Zinck (71) - Aalborg FF - Rødovre - 10-01-1993
Dansk rekord (P21): 1.80 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Göteborg (SWE) - 09-03-1974
1.80 Pia Zinck (71) - Aalborg FF - Göteborg (SWE) - 18-01-1992
Dansk rekord (P20): 1.84 Grith Ejstrup (53) - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.76 Sandra B Christensen (95) - Amager AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 432 1.60 1.64 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900
2 297 1.50 1.57 CASTELLANI Desire 1995 Sparta
3 183 1.74 1.78 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC
4 436 1.71 1.72 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (D15): 23.21 Tobias G. Larsen (00) - Holte Atletik - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D14): 23.58 Simon Hansen (98) - Herning GF - Skive - 03-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.21 Tobias G Larsen (00) - Holte Atletik
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
1 451 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
2 499 27.79 27.79 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
3 540 27.23 27.23 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
4 376 26.91 26.91 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
1 39 26.47 26.47 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
2 344 26.45 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
3 381 26.39 26.39 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
4 4 26.35 26.35 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
HEAT 3 / 4
1 131 DNS 25.84 SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
2 375 25.81 25.81 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
3 16 25.40 25.40 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
4 497 25.36 25.36 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
HEAT 4 / 4
1 233 25.26 25.26 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
2 450 24.02 24.02 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
3 118 23.64 23.64 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
4 229 23.47 23.47 PLAS Vincent 2001 Sparta
SCRATCH
1 3 DNS 25.88 25.88 MERI Dren 2002 IK Olympia
2 180 DNS 25.73 25.73 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
3 242 DNS 27.63 COSTA Bertram 2002 Sparta
Drenge 16-17 år - Stangspring - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (M-U18): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-206
Dansk rekord (D17): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-2006
Dansk rekord (D16): 4.40 Jakob Papsø (71) - IK-Skovbakken - Aarhus - 12-12-1987
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 4.10 Aske Petersen (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 20 4.10 4.10 CHABERT Oliver 1999 Greve Atletik
2 317 3.80 3.80 ADAMSEN Peter M 2000 Københavns IF
3 274 3.80 3.80 THEDE Frederik 2000 Sparta
4 275 DNS 3.40 3.40 LUND Mads 2000 Sparta
5 276 3.10 3.10 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
6 492 3.00 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
7 15 2.90 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik
Piger 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:25
Dansk rekord (K-U18): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Dansk rekord (P17): 25.13 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (P16): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.35 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 175 29.43 29.43 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
2 417 29.35 29.35 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
3 31 28.31 28.31 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
4 249 28.10 28.10 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
HEAT 2 / 5
1 422 27.96 27.96 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
2 172 27.76 27.76 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 174 27.58 27.58 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
4 246 27.42 27.42 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 505 27.34 27.20 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
2 63 27.33 27.33 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
3 470 27.26 27.26 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
4 532 27.13 27.13 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
HEAT 4 / 5
1 254 27.01 27.01 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 57 26.82 26.82 BØYE Julie Maack 2000 AGF
3 424 26.54 26.54 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 423 26.46 26.46 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
HEAT 5 / 5
1 247 26.29 26.29 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 248 26.12 26.80 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
3 45 25.63 25.63 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 114 25.46 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 419 NQ 29.71 29.71 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
2 421 NQ 30.49 30.30 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
3 112 DNS 25.93 WÆRNESS Freja 2000 Aalborg AM
Drenge 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:50
Dansk rekord (M-U18): 21.92 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 21.92 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 22.51 Simon Mathiasen (96) - Hvidovre AM - Skive - 09-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 22.34 Simon Hansen (98) - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 492 26.15 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
2 181 26.04 26.04 JENSEN Simon S 2000 Esbjerg AM
3 384 25.57 25.57 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
4 139 25.55 DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
HEAT 2 / 5
1 38 25.44 25.44 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
2 101 25.28 25.28 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
3 472 24.97 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
4 272 24.88 24.88 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 491 24.85 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
2 268 24.42 24.42 MARCUS Samuel 1999 Sparta
3 21 24.07 24.07 ASTRUP Mathias 1999 Greve Atletik
4 449 DNS 23.95 23.95 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
HEAT 4 / 5
1 269 23.84 23.84 HVORUP Jacob 1999 Sparta
2 19 23.59 23.59 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
3 273 23.50 23.50 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
4 270 23.42 23.42 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
HEAT 5 / 5
1 8 23.22 23.22 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
2 267 23.22 23.22 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
3 42 23.07 23.07 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
4 448 22.60 22.60 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
SCRATCH
1 484 DNS MOZEJKO Malachy 2000 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - Trespring - Day 1 at 17:00
Planke
Dansk rekord (P15): 11.63 Sofie Rasmussen (00) - Københavns IF - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P14): 11.23 Nikoline Skifter Andersen (98) - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 28-01-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 11.63 Sofie Rasmussen (00) - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 408 9.38 9.38 FROBERG Sofie 2002 Aarhus 1900
2 402 MØLLER Alma 2002 Aarhus 1900
3 530 9.12 9.12 MORTENSEN Katrine Vad 2001 Silkeborg AK 77
4 163 9.90 9.90 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
5 142 9.28 9.28 JENSEN Sandra 2001 Aalborg AM
6 374 9.89 LUND Nina 2001 Vejen AF
7 48 9.90 LODAHL Alberte 2001 Slagelse Atletik DELTA
8 333 9.08 9.08 ANDERSEN Sara Kjær 2002 Vejle IF
9 406 9.34 9.34 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900
10 328 9.20 RYAN Birita 2002 Vejle IF
Piger 18-19 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U20): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P19): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P18): 13.00 Marie Aagaard (96) - Aabenraa IG - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 13.02 Marie Aagaard (96) - Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 287 11.40 11.40 MANGOR Karoline 1998 Sparta
2 49 9.59 9.59 ANDERSEN Viktora 1998 Slagelse Atletik DELTA
3 285 11.99 11.99 RØBEL Ayoe 1998 Sparta
4 35 9.27 9.27 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
5 536 8.24 8.24 VEJLGAARD Emilie 1998 Silkeborg AK 77
6 37 7.91 7.91 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas
Piger 20-22 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U23): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P22): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P21): 15.51 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-03-2011
Dansk rekord (P20): 14.71 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Østerbro - 18-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 12.22 Sofie Albrechtsen (95) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 314 11.97 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF
2 73 13.35 13.52 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG
3 436 11.94 11.94 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
4 74 12.36 12.53 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG
Piger 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 17:15
Dansk rekord (K-U20): 24.86 Camilla Voigt (78) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P19): 24.86 Camilla Voigt (78) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P18): 25.01 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 27-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.56 Camilla Motzkus (97) - Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 76 25.99 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
3 171 28.06 28.34 SØEBORG Anne 1997 Esbjerg AM
4 370 DNS 27.23 MORTENSEN Frederikke 1998 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 288 26.37 26.16 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
2 311 26.18 26.01 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
3 535 25.72 25.72 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
4 283 24.51 25.13 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
SCRATCH
1 287 DNS 26.84 26.84 MANGOR Karoline 1998 Sparta
Drenge 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 17:25
Dansk rekord (M-U20): 21.51 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Dansk rekord (D19): 21.61 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Dansk rekord (D18): 21.51 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.04 Lukas Bredo (97) - Ballerup AK
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 332 24.45 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
3 529 25.51 25.51 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
4 387 24.17 24.17 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
2 24 23.98 23.98 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
3 353 23.53 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
4 43 23.26 23.26 ZISKA Jacob Chua 1997 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 4
2 294 22.94 22.94 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
3 25 22.83 22.83 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
4 296 22.77 22.77 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
HEAT 4 / 4
1 352 22.64 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
2 1 22.54 22.54 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
3 390 21.69 21.69 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 121 21.32 21.61 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
SCRATCH
1 165 DNS 22.69 22.69 BUSCHA Sebastian Valentin 1997 Bagsværd AC
2 392 DNS 24.13 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
3 463 DNS 24.8 SCHOU Andreas 1998 Korsør AM
Piger 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:45
Dansk rekord (K-U23): 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P22): 24.13 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Dansk rekord (P21): 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P20): 24.43 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 28-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.03 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 176 25.80 25.80 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
3 483 25.51 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 2
2 433 25.35 25.23 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
3 100 25.07 25.07 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
4 435 23.99 23.99 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (M-U23): 21.28 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D22): 21.41 Peter Voigt (74) - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
Dansk rekord (D21): 21.28 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 21.80 Anders Bache (82) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 23.18 Alexandre Guidje (94) - Københavns IF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 304 24.45 24.45 RAGA Fuad 1996 Sparta
2 357 24.11 JESPERSEN Emil 1994 Ballerup AK
3 2 24.05 24.05 HARBO Simon 1995 HG ATM
4 336 22.83 22.61 LUND Jonas 1996 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 330 22.71 22.71 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
2 322 22.37 22.37 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
3 303 22.35 22.60 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
4 302 22.14 22.26 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
SCRATCH
1 395 DNS 23.07 23.07 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
2 397 DNS 23.33 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900
3 398 DNS 21.30 22.18 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - Højdespring - Day 1 at 18:00
Dansk rekord (K-U18): 1.76 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Aarhus - ++-02-1983
Dansk rekord (P17): 1.76 Lone P Sørensen (66) - IK-Skovbakken - Aarhus - ++-02-1983
Dansk rekord (P16): 1.74 Pernille Frederiksen (77) - Randers Real Atletik - Aarhus - 27-02-1993
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.60 Nikoline Petersen (98) - Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 71 1.60 1.65 JEPSEN Lise Lotte 2000 Aabenraa IG
2 251 1.55 1.55 PERSSON Emilie 1999 Sparta
3 253 1.51 1.58 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
4 162 1.40 1.44 BANG Josefine Bach Jensen 2000 Bagsværd AC
5 116 1.50 1.53 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM
6 263 1.57 1.57 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta
7 245 1.63 1.66 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
8 533 1.44 1.59 ANDERSEN Line Damsgaard 1999 Silkeborg AK 77
9 462 1.54 CANTBY Liv 1999 Korsør AM
10 262 1.51 1.51 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
SCRATCH
1 56 DNS 1.45 1.45 PEDERSEN Lise Louise 1999 Rødding Atletik Klub
2 479 DNS 1.40 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 18:15
Dansk rekord (P15): 10.01.69 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P14): 10.08.66 Anastacia Damm (01) - Kolding KFUM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 10.01.69 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 444 10.05.08 10.04.17 DAMM Anastacia 2001 Kolding KFUM
2 218 10.39.47 10.39.47 ØRUM-NIELSEN Nikoline 2002 Sparta
3 549 10.56.07 10.56.07 GAM Mie 2001 Viborg AM
4 223 11.00.06 11.00.96 SCHLEDERMANN Frida 2001 Sparta
5 550 11.02.00 11.02.00 SCHMIDT Marie Møller 2001 Viborg AM
6 59 11.05.48 11.05.48 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
7 127 11.18.24 NIELSEN Liv L 2001 Aalborg AM
8 219 11.57.57 11.57.57 AXELSSON Mie Hylling 2002 Sparta
9 438 12.52.58 12.52.58 HAVGAARD Laura 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 410 DNS 11.46.25 11.25.66 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
2 412 DNS 11.53.01 11.53.01 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 18:30
Dansk rekord (K-U18): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P17): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P16): 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 257 9.59.19 9.59.19 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
2 258 10.44.82 10.44.82 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
3 256 10.46.41 10.46.41 AMALOO Amanda 2000 Sparta
4 459 11.05.49 11.05.49 JENSEN Caroline Amalie 1999 Holte Atletik
5 93 11.20.65 11.20.65 ØRHMAN Camilla 1999 Randers Atletik Freja
6 61 11.24.56 11.24.56 RASMUSSEN Karen Mølgaard 2000 AGF
7 367 11.33.96 KAJBÆK Kamilla 1999 Ballerup AK
8 203 11.46.64 HAGHFELT Maya 2000 Helsingør IF
9 66 TONNESEN Emma Fladkjær 2000 AGF
Drenge 14-15 år - Trespring - Day 1 at 18:30
Planke
Dansk rekord (D15): 13.50 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (D14): 13.27 Johannes Glue (00) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 12.69 Johannes Glue (00) - Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 378 11.69 11.69 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
2 521 9.82 9.82 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77
3 138 10.91 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
4 382 10.84 10.84 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900
5 347 9.94 TIRKOV Robin 2002 Ballerup AK
6 4 9.59 9.59 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
7 520 9.57 9.57 ESBENSEN Gustav Graff 2001 Silkeborg AK 77
8 517 10.66 10.66 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
9 377 9.36 9.90 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
SCRATCH
1 180 DNS 10.99 10.99 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
Piger 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (K-U20): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P19): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P18): 9.36.72 Line K Schultz (96) - Aalborg AM - Skive - 29-11-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 9.36.47 Line K Schulz (96) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 447 10.19.54 10.05.99 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
2 60 10.26.40 10.19.73 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
3 62 10.33.41 10.33.41 HØJ Louise 1997 AGF
4 298 11.09.71 11.09.71 SHELDON Isabella 1997 Sparta
5 537 NIELSEN Elisabeth 1998 Silkeborg AK 77
Piger 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (K-U23): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P22): 9.19.64 Rikke Pedersen (75) - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Dansk rekord (P21): 9.51.36 Maiken R Jensen (76) - Atletica Horsens - Gainesville (USA) - 20-02-1997
Dansk rekord (P20): 9.22.75 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Göteborg (SWE) - 30-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 159 DNS 9.22.75 SCHULZ Line Kalstrup 1996 Aalborg AM
Drenge 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 19:00
Dansk rekord (D15): 8.56.91 Jacob Simonsen (95) - AGF Atletik - Skive - 09-12-2010
Dansk rekord (D14): 9.23.57 Jeppe Risvig (01) - Skive AM - Skive - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 9.25.19 Oliver Børslev (00) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 518 9.02.33 9.02.33 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 506 9.23.57 9.23.57 RISVIG Jeppe 2001 Skive AM
3 481 9.56.97 SCHMIDT Jonas Lyngvald 2001 Odense Atletik / OGF
4 345 10.02.98 CARSTENSEN Kristian 2001 Ballerup AK
5 237 10.19.20 10.19.20 LINDQUIST Linus 2002 Sparta
6 236 10.27.26 10.27.26 LINDGREEN Christian 2002 Sparta
7 17 10.38.03 10.38.03 BALTZERSEN Rasmus 2002 Greve Atletik
8 105 10.55.33 10.55.33 DONS Nikolaj Lange 2002 Hvidovre AM
9 519 11.00.26 11.00.26 GISSEL Christoffer 2001 Silkeborg AK 77
10 160 ØSTDAL Anton 2001 Bagsværd AC
Drenge 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 19:15
Dansk rekord (M-U18): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D17): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D16): 8.43.62 Thijs Nejhuis (92) - Skive AM - Skive - 18-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 503 8.56.65 8.56.65 STENSVIG Sebastian 1999 Skive AM
2 385 9.04.95 9.04.95 HALL Magnus Nyman 1999 Aarhus 1900
3 189 9.24.69 9.24.69 MOGENSEN Jonathan 2000 Amager AC
4 51 9.50.25 9.50.25 SIKORA Mathias 2000 Slagelse Atletik DELTA
5 324 10.06.57 10.06.57 SIVERTSEN Gunnar 1999 Vejle IF
6 166 10.31.93 10.31.93 DJURUP Sigurd Zielinski 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 157 DNS 9.03.58 BJØRSLEV Oliver 2000 Aalborg AM
2 173 DNS 9.52.95 9.52.95 ANKERSØ Lasse 1999 Esbjerg AM
Drenge 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 19:30
Dansk rekord (M-U20): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D19): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D18): 8.32.92 Kristian Holm Jensen (97) - Esbjerg AM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.32.92 Kristian Holm Jensen 0 - Esbjerg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 480 9.01.70 GERTSEN Jonas 1998 Odense Atletik / OGF
2 486 9.03.00 IBRAHIM Mubaarik 1998 Odense Atletik / OGF
3 389 10.03.39 10.03.39 LORENZEN Rasmus 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 487 DNS 9.31.00 WILDT Peter Christian 1998 Odense Atletik / OGF
Drenge 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 19:30
Dansk rekord (M-U23): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D22): 8.09.39 Kenneth Andreasen (63) - Freja. Odense - Rødovre - 02-02-1985
Dansk rekord (D21): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D20): 8.24.87 Jakob Dybdal Abrahamsen (94) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.59.84 Mads Skaaning (95) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 495 8.51.81 8.51.81 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 548 8.53.99 8.53.99 AARESTRUP Emil Kortbæk 1995 Viborg AM
3 553 9.02.91 9.02.91 WEBERSKOV Christian 1995 AGF
4 149 9.30.22 WÜRTZ Johannes 1995 Aalborg AM
5 485 IDIRIS Mohammed 1995 Odense Atletik / OGF
Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 8.06 Astrid Lykke (00) - Helsingør IF
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 91 8.56 8.56 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
3 188 8.34 8.34 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
4 225 8.47 8.47 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta
5 78 8.14 8.14 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
6 411 8.52 8.52 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900
7 226 8.41 8.41 LENDAL Victoria 2002 Sparta
8 137 8.29 BOLS Julie 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 413 7.99 7.99 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900
3 27 8.33 8.25 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik
4 498 8.53 8.53 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
5 211 8.33 8.33 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
6 197 8.46 8.46 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
7 544 8.54 8.54 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
8 308 8.43 8.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
HEAT 3 / 3
2 405 8.19 8.19 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
3 362 8.57 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
4 212 8.52 8.52 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
5 361 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
6 99 8.48 8.48 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM
7 50 8.40 8.40 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
8 209 8.28 8.28 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
SCRATCH
1 374 DNS 8.55 LUND Nina 2001 Vejen AF
2 404 DNS 8.54 8.54 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
3 476 DNS 9.20 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF
Piger 18-19 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P19): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P18): 5.94 Martha Traoré (95) - Sparta - Stockholm (SWE) - 03-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 5.47 Stella Jørgensen - Esbjerg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 535 5.51 5.51 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
2 538 4.89 JENSEN Signe Skov 1998 Silkeborg AK 77
3 37 4.26 4.26 TAAGEBY Amalie 1998 IK Hellas
4 35 5.16 5.16 LAUTRUP Simone Björk 1998 IK Hellas
5 288 5.96 5.96 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 289 5.60 5.65 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
7 457 4.96 5.05 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
8 290 4.72 5.06 SCHMIDT Ditte 1997 Sparta
9 76 5.28 5.60 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
SCRATCH
1 431 DNS 4.38 4.38 ESFAHANI Jasmin Badre 1997 Aarhus 1900
Piger 20-22 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P22): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P21): 5.96 Charlotte Petersen (67) - AK 73 - Aarhus - 13-02-1988
Dansk rekord (P20): 6.14 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 24-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.73 Etki Albayrak (94) - Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 176 5.71 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
2 75 5.35 5.67 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 312 5.75 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
Drenge 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:20
Dansk rekord (D15): 7.13 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 7.35 Daniel Andersen (01) - Aalborg AM - Aalborg - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.36 Tobias G Larsen (00) - Holte Atletik
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 499 8.73 8.88 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
3 451 7.93 7.93 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
4 118 7.34 7.34 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
5 344 8.06 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
6 39 8.09 8.09 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
7 233 7.99 7.99 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
HEAT 2 / 3
2 517 DNS 8.06 8.06 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
3 240 7.91 7.91 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta
4 69 8.02 8.02 MORTENS Bjørn Ritterbusch 2001 Herning GF AM
5 376 8.10 8.10 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
6 450 7.42 7.42 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
7 242 8.29 COSTA Bertram 2002 Sparta
HEAT 3 / 3
2 239 8.03 8.03 ISAAC Osadeba 2002 Sparta
3 540 8.28 8.28 HANSEN Kristian Skov 2001 Viborg AM
4 229 7.45 7.45 PLAS Vincent 2001 Sparta
5 375 8.02 8.02 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 4 8.15 8.15 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
7 497 7.70 7.70 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
SCRATCH
1 3 DNS 7.96 7.96 MERI Dren 2002 IK Olympia
2 131 DNS 8.04 SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
3 180 DNS 7.79 7.79 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
4 380 DNS 7.93 7.93 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.77 Emma Beiter Bomme (98) - Sparta
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 254 8.32 8.21 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 419 8.60 8.60 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
3 41 8.43 8.43 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
4 248 8.27 8.16 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
5 104 8.42 8.42 JACOBSEN Natasja 2000 Hvidovre AM
6 252 7.92 7.92 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 508 7.97 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 421 8.66 8.66 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 172 8.47 8.47 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 45 7.88 7.88 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 532 8.42 8.42 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
5 246 8.26 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
6 200 8.07 8.06 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF
7 206 8.57 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
8 264 8.36 8.36 HJORT Simone 1999 Sparta
HEAT 3 / 3
2 70 8.51 8.51 LARSEN Rebecca 2000 Herning GF AM
3 114 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 470 8.36 8.36 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
5 57 8.24 8.24 BØYE Julie Maack 2000 AGF
6 201 8.12 8.12 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
7 422 8.51 8.51 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
8 500 8.41 8.41 KRISTENSEN Sarah 2000 Skive AM
SCRATCH
1 202 DNS 8.36 8.36 VINTHER Naja 2000 Helsingør IF
Piger 14-15 år - Stangspring - Day 2 at 09:45
Dansk rekord (P15): 3.60 Josephine Skipper (98) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2013
Dansk rekord (P14): 3.60 Amalie Bang Petersen (98) - Randers Atletik Freja - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.00 Ida L. Jespersen (00) - Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 411 2.20 2.20 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900
2 82 2.50 2.50 FROST Kamille 2002 Randers Atletik Freja
3 214 2.90 2.90 MALLING Nicola 2001 Sparta
4 407 2.30 2.30 HARSMANN Sara Vetter 2002 Aarhus 1900
5 363 2.70 SPIEGELHAUER Rebecca 2002 Ballerup AK
6 96 2.20 2.20 BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
7 410 2.30 2.30 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
8 217 2.20 2.20 NEDERGAARD Liv 2002 Sparta
9 361 2.80 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
SCRATCH
1 340 DNS 2.40 2.40 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro
Drenge 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:00
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 448 7.09 7.09 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
2 15 8.12 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik
3 472 7.78 LAND Andreas Emil 2000 Odense Atletik / OGF
4 269 7.44 7.44 HVORUP Jacob 1999 Sparta
5 19 7.43 7.43 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
6 267 7.54 7.51 NIELSEN Marc Hanselmann 1999 Sparta
7 555 7.54 7.50 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Skive AM
8 492 7.82 JØRGENSEN Toke Staub 2000 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 3
1 270 7.24 7.24 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
2 525 7.92 7.92 PALLESEN Marcus 2000 Silkeborg AK 77
3 441 7.67 7.67 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM
4 7 7.49 7.49 AALUND Rasmus 2000 Fremad Holbæk
5 276 7.89 7.89 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
6 272 7.70 7.70 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
7 449 7.53 7.53 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
8 58 7.41 7.41 KLITGAARD Christian 2000 AGF
HEAT 3 / 3
1 42 7.20 7.20 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
2 38 7.99 7.99 MJÖBÄCK Anton 2000 IK Hellas
3 275 7.45 7.45 LUND Mads 2000 Sparta
4 491 7.66 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
5 384 7.86 7.86 KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
6 208 7.43 LARSEN Kasper 1999 SIK 80 Sæby
7 442 7.76 7.76 NØRGAARD Søren 1999 Kolding KFUM
8 318 7.53 7.53 RINGSTED Mads 1999 Københavns IF
SCRATCH
1 8 NQ 7.52 KLAUSEN Rasmus Thornbjerg 2000 Fremad Holbæk
2 139 NQ DHAMAC Zaki 1999 Aalborg AM
3 101 DNS 7.70 7.70 KHAN Haris 2000 Hvidovre AM
4 484 DNS 8.14 MOZEJKO Malachy 2000 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:20
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.08 Rasmus Mohr Ernst (97) - Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 25 7.85 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
3 390 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 1 7.08 7.08 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
5 387 7.44 7.44 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 293 7.50 7.50 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
7 529 7.75 7.75 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
8 392 7.76 7.68 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
2 295 7.24 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta
3 352 7.12 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
4 151 7.56 7.56 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
5 319 6.97 6.97 RANNING Albert 1998 Københavns IF
6 296 7.16 7.16 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
7 513 7.79 7.79 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
8 353 7.57 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 111 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
2 165 DNS 7.28 7.28 BUSCHA Sebastian Valentin 1997 Bagsværd AC
3 342 DNS 7.50 7.50 FLORKOWSKI Wojciech 1998 AK Holstebro
4 443 DNS 7.75 7.75 CHRISTIANSEN Marc Futtrup 1998 Kolding KFUM
Drenge 14-15 år - Længdespring - Day 2 at 10:30
Planke
Dansk rekord (D15): 6.62 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Ballerup - 19-01-2008
6.62 Samuel Kirk-Haugstrup (94) - Aarhus 1900 - Aarhus - 29-12-2009
Dansk rekord (D14): 6.11 Peter Andersson (99) - Greve Atletik - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 6.49 Mads Lund (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 375 5.22 5.22 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
2 376 4.97 5.10 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
3 337 5.34 5.34 NYBORG Simon Høg 2002 Vejle IF
4 52 5.35 5.35 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 233 2.47 5.10 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
6 40 4.31 4.31 LARSEN Alfred Dahl 2002 Frederiksberg IF
7 378 5.41 5.41 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
8 240 5.82 5.82 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta
9 521 4.67 4.67 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77
10 4 4.65 4.65 PEDERSEN Janus Rask Baad 2002 IK Olympia
11 242 4.68 5.06 COSTA Bertram 2002 Sparta
12 450 5.49 5.49 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
13 16 5.43 5.43 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
14 36 4.94 4.94 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas
SCRATCH
1 3 DNS 5.03 5.03 MERI Dren 2002 IK Olympia
2 138 DNS 5.13 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
3 180 DNS 5.05 5.05 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
4 517 DNS 5.37 5.37 VEJLGAARD Oskar 2002 Silkeborg AK 77
Drenge 16-17 år - Kuglestød - Day 2 at 10:30
5.0 kg
Dansk rekord (M-U18): 18.36 Christoffer Mikkelsen (89) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 10-12-2011
Dansk rekord (D17): 18.36 Christoffer Mikkelsen (89) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 10-12-2011
Dansk rekord (D16): 16.92 Kenneth Mertz (89) - Køge Atletik - Hvidovre - 11-12-2005
Dansk mester 2015: 18.57 Marcus Thomsen (98) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 191 16.03 16.03 JØRGENSEN Casper 1999 Amager AC
2 276 11.50 11.50 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
3 461 13.12 13.12 NIELSEN Jacob Binou 2000 Korsør AM
4 350 12.96 JENSEN Rasmus 1999 Ballerup AK
5 13 14.57 BARRETT Hans 1999 Stoholm IF
6 351 14.24 LEHNERT Stefan 1999 Ballerup AK
7 277 12.75 12.75 OVEREEM Bjørn Van 2000 Sparta
8 23 9.80 9.80 VEGGE Phillip 2000 Greve Atletik
9 348 11.63 KVEIBORG Mathias 2000 Ballerup AK
10 275 13.71 13.71 LUND Mads 2000 Sparta
11 318 15.10 15.10 RINGSTED Mads 1999 Københavns IF
12 83 12.51 12.51 HANSEN Mathias 1999 Randers Atletik Freja
Piger 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:40
Dansk rekord (K-U20): 7.54 Christina Schnohr (75) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 08-02-1997
Dansk rekord (P19): 7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Rødovre - 10-02-1994
Dansk rekord (P18): 7.4 Helle Theil Nielsen (64) - Trongårdens IF - Rødovre - 27-02-1984
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.66 Camilla Motzkus (97) - Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 429 7.94 LANG Helena S. 1998 Aarhus 1900
3 288 8.00 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
4 535 7.82 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
5 370 8.42 MORTENSEN Frederikke 1998 Ballerup AK
6 310 8.52 8.52 RICH Isa B 1998 Københavns IF
7 81 8.82 8.82 LUND Caroline 1998 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 2
2 557 OTTOSEN Emilie Brink Lolk 1997 Odense Atletik / OGF
3 311 8.22 8.09 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
4 465 8.33 8.33 NIELSEN Sofie Binou 1997 Korsør AM
5 289 7.82 7.77 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
6 171 8.65 8.62 SØEBORG Anne 1997 Esbjerg AM
7 76 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
8 536 8.76 8.76 VEJLGAARD Emilie 1998 Silkeborg AK 77
SCRATCH
1 430 DNS 7.77 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
2 431 DNS 8.62 8.37 ESFAHANI Jasmin Badre 1997 Aarhus 1900
3 507 DNS 8.52 8.52 ANDERSEN Emilie 1998 Skive AM
Drenge 20-22 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 11:00
Dansk rekord (M-U23): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D22): 6.73 Henrik Paulsen (63) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D21): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 6.69 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Prag (CZE) - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.21 Dennis Skødt (94) - Skive AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 395 7.23 7.23 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
3 358 7.65 BUASRI Bruce 1995 Ballerup AK
4 488 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
5 103 7.16 7.16 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
6 545 7.57 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
7 510 6.75 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
8 490 MERTOV Steffen 1994 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 3
2 394 7.38 7.26 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
3 303 7.30 7.27 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
4 102 8.61 8.61 FINNE Anton 1996 Hvidovre AM
5 304 7.85 7.65 RAGA Fuad 1996 Sparta
6 398 6.96 6.96 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
7 330 7.04 7.04 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
HEAT 3 / 3
2 357 7.47 JESPERSEN Emil 1994 Ballerup AK
3 509 7.26 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
4 359 7.71 BUASRI Sam 1995 Ballerup AK
5 302 6.91 6.91 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
6 396 7.31 MØLLER Oskar 1996 Aarhus 1900
7 336 7.14 7.14 LUND Jonas 1996 Vejle IF
Piger 14-15 år - 60 meter - Day 2 at 11:30
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 8.06 Astrid Lykke (00) - Helsingør IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 361 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
2 27 8.40 8.25 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik
3 405 8.27 8.19 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 78 8.13 8.14 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
5 413 8.05 7.99 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900
6 211 8.31 8.33 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
7 188 8.39 8.34 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
8 308 8.38 8.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
Piger 20-22 år - 60 meter - Day 2 at 11:35
Dansk rekord (K-U23): 7.3 Else Hadrup (49) - Viborg AF - Wien (AUT) - 23-03-1969
7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Rødovre - 10-02-1994
Dansk rekord (P22): 7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Göteborg (SWE) - 08-02-1997
Dansk rekord (P21): 7.61 Anna Olsson (88) - Sparta - Malmö (SWE) - 31-01-2009
Dansk rekord (P20): 7.3 Else Hadrup (49) - Viborg AF - Wien (AUT) - 23-03-1969
7.69 Anna Olsson (88) - Sparta - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.79 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 123 ELKJÆR Caroline 1995 Aalborg AM
3 176 7.96 7.86 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
4 80 7.84 7.72 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja
5 100 7.84 7.84 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
6 75 8.05 7.76 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
7 313 8.10 8.10 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
SCRATCH
1 433 DNS 7.75 7.65 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 60 meter - Day 2 at 11:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.77 Emma Beiter Bomme (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 246 8.26 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
2 248 8.14 8.16 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
3 45 7.94 7.88 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 252 8.08 7.92 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
5 114 7.90 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
6 508 8.08 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
7 200 8.11 8.06 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF
8 201 8.11 8.12 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
Drenge 16-17 år - 60 meter - Day 2 at 11:45
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 449 7.49 7.53 RAMLOW Mikkel 2000 Holte Atletik
2 7 7.49 7.49 AALUND Rasmus 2000 Fremad Holbæk
3 270 7.36 7.24 AQUINO Jonathan 1999 Sparta
4 42 7.30 7.20 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
5 448 7.22 7.09 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
6 19 7.41 7.43 DADEY Frankly 1999 Greve Atletik
7 58 7.43 7.41 KLITGAARD Christian 2000 AGF
8 208 7.46 LARSEN Kasper 1999 SIK 80 Sæby
Piger 18-19 år - 60 meter - Day 2 at 11:50
Dansk rekord (K-U20): 7.54 Christina Schnohr (75) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 08-02-1997
Dansk rekord (P19): 7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Rødovre - 10-02-1994
Dansk rekord (P18): 7.4 Helle Theil Nielsen (64) - Trongårdens IF - Rødovre - 27-02-1984
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.66 Camilla Motzkus (97) - Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 429 8.40 7.94 LANG Helena S. 1998 Aarhus 1900
2 465 8.40 8.33 NIELSEN Sofie Binou 1997 Korsør AM
3 535 7.93 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 77
4 288 8.20 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
5 76 8.09 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
6 289 7.81 7.77 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
7 311 8.39 8.09 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
8 370 8.24 MORTENSEN Frederikke 1998 Ballerup AK
Drenge 18-19 år - 60 meter - Day 2 at 11:55
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.08 Rasmus Mohr Ernst (97) - Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 353 7.38 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
2 387 7.49 7.44 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
3 1 7.17 7.08 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
4 319 7.14 6.97 RANNING Albert 1998 Københavns IF
5 390 7.09 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
6 352 7.06 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
7 296 7.18 7.16 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
8 295 7.34 7.24 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta
Drenge 14-15 år - 60 meter - Day 2 at 12:00
Dansk rekord (D15): 7.13 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 7.35 Daniel Andersen (01) - Aalborg AM - Aalborg - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.36 Tobias G Larsen (00) - Holte Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 375 8.01 8.02 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
2 239 7.99 8.03 ISAAC Osadeba 2002 Sparta
3 118 7.36 7.34 ANDERSEN Daniel 2001 Aalborg AM
4 450 DNS 7.56 7.42 FJELLERUP Nicolas 2001 Holte Atletik
5 497 7.74 7.70 MIKKELSEN Ala Alfred 2002 Skive AM
6 229 7.48 7.45 PLAS Vincent 2001 Sparta
7 240 7.88 7.91 MADSEN Anders Hørby 2001 Sparta
8 451 7.83 7.93 ESFANDIARI Cami 2002 Holte Atletik
Piger 14-15 år - Længdespring - Day 2 at 12:00
Planke
Dansk rekord (P15): 5.61 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 28-02-2010
Dansk rekord (P14): 5.45 Lærke Nielsson (98) - Aalborg Atletik - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 5.43 Hannah Illum Petersen (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 482 5.06 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
2 211 5.14 5.14 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
3 210 4.78 4.78 JENSEN Gertrud Rose 2001 Sparta
4 144 4.58 4.58 WÆRNESS Mai 2002 Aalborg AM
5 458 4.67 4.89 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
6 226 5.14 5.14 LENDAL Victoria 2002 Sparta
7 225 4.76 4.88 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta
8 27 4.97 5.25 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik
9 331 4.98 4.98 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
10 306 4.64 4.64 SOREN Vibha 2001 Københavns IF
11 405 5.15 5.15 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
12 163 5.08 5.08 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
13 213 4.75 4.75 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta
14 142 4.63 4.63 JENSEN Sandra 2001 Aalborg AM
15 212 4.67 4.67 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
16 328 4.59 4.59 RYAN Birita 2002 Vejle IF
17 413 5.29 5.29 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900
18 78 4.83 4.88 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
SCRATCH
1 82 NQ 4.11 4.11 FROST Kamille 2002 Randers Atletik Freja
2 99 NQ 4.52 4.52 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM
3 184 NQ 4.53 4.53 RING Helena 2002 Amager AC
4 224 NQ 4.57 4.57 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta
5 476 DNS 4.07 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF
6 542 DNS 4.95 4.95 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
Drenge 20-22 år - 60 meter - Day 2 at 12:05
Dansk rekord (M-U23): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D22): 6.73 Henrik Paulsen (63) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D21): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 6.69 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Prag (CZE) - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.21 Dennis Skødt (94) - Skive AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 509 7.25 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
2 303 7.28 7.27 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
3 398 DNS 7.12 6.96 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
4 302 6.98 6.87 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
5 510 6.83 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
6 103 7.12 7.16 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
7 336 7.20 7.14 LUND Jonas 1996 Vejle IF
8 395 7.21 7.23 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 400 meter - Day 2 at 12:45
Dansk rekord (K-U18): 55.59 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-01-2015
Dansk rekord (P17): 55.59 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-01-2015
Dansk rekord (P16): 55.88 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 02-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 55.90 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 175 1.06.5 1.06.5 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
3 146 1.05.67 PEDERSEN Mathilde 1999 Aalborg AM
4 172 1.04.98 1.04.98 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
HEAT 2 / 4
2 168 1.04.73 1.04.73 ØSTERGAARD Tine 2000 Bagsværd AC
3 249 1.04.27 1.04.27 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
4 116 1.03.32 SCHULTZ Julie Kalstrup 2000 Aalborg AM
HEAT 3 / 4
1 244 1.02.36 1.03.98 SIMONSE Johanne Wiedemann 1999 Sparta
2 174 1.01.8 1.01.8 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
3 422 1.01.7 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
4 505 1.01.04 1.01.04 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
HEAT 4 / 4
1 424 59.72 59.72 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
2 247 58.81 58.81 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
3 423 58.63 58.63 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 113 58.25 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 112 DNS 56.83 WÆRNESS Freja 2000 Aalborg AM
2 164 DNS 57.16 57.16 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
Drenge 18-19 år - Højdespring - Day 2 at 12:45
Dansk rekord (M-U20): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Dansk rekord (D19): 2.25 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 29-01-2012
Dansk rekord (D18): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 2.10 Jonas Kløjgård Jensen (96) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 152 1.92 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
2 151 1.66 1.66 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
3 192 1.66 1.75 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
4 195 1.76 1.76 STRAND Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF
5 332 1.95 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
6 26 2.00 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
Drenge 20-22 år - Højdespring - Day 2 at 12:45
Dansk rekord (M-U23): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Dansk rekord (D22): 2.21 Michael Mikkelsen (66) - Sparta - Gent (BEL) - 21-02-1988
2.21 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (D21): 2.14 Martin Gärtner (78) - IK Hellas - Malmö (SWE) - 21-02-1999
Dansk rekord (D20): 2.15 Leon Axen (61) - Hvidovre AK - Rødovre - 11-01-1981
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 1.96 Massin Ait Bouziad (95) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 545 1.80 1.80 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
2 358 1.75 BUASRI Bruce 1995 Ballerup AK
3 400 1.95 1.95 LARSEN Mads Moos 1995 Aarhus 1900
SCRATCH
1 301 DNS 1.98 2.06 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
Piger 18-19 år - Stangspring - Day 2 at 13:00
Dansk rekord (K-U20): 4.20 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Göteborg (SWE) - 25-01-2009
Dansk rekord (P19): 4.20 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Göteborg (SWE) - 25-01-2009
Dansk rekord (P18): 3.82 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Helsingør - 23-02-2008
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.00 Annette Nielsen (96) - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 511 2.70 FREDERIKSEN Maja Clement 1998 Skive AM
2 538 3.00 JENSEN Signe Skov 1998 Silkeborg AK 77
3 291 3.50 3.72 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta
Piger 20-22 år - Stangspring - Day 2 at 13:00
Dansk rekord (K-U23): 4.42 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Potsdam (GER) - 17-02-2012
Dansk rekord (P22): 4.42 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Potsdam (GER) - 17-02-2012
Dansk rekord (P21): 4.40 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Potsdam (GER) - 18-02-2011
Dansk rekord (P20): 4.33 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.50 Anne Sofie Olsen (94) - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 489 CHRISTENSEN Sandra 1995 Odense Atletik / OGF
2 371 3.40 RANNERS Caroline 1995 Ballerup AK
3 314 3.40 3.60 OLSEN Anne Sofie 1994 Københavns IF
Drenge 14-15 år - Kuglestød - Day 2 at 13:00
4.0 kg
Dansk rekord (D15): 16.63 Søren Børsting (93) - Skive AM - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 15.58 Gert Skals (83) - Randers Real - Aarhus - 06-12-1997
Dansk mester 2015: 15.70 Mads Lund (00) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 233 13.04 13.04 LARSEN Sebastian 2001 Sparta
2 381 11.71 11.71 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
3 541 11.60 11.60 HANSEN Frederik Skov 2001 Viborg AM
4 376 11.73 11.73 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
5 347 9.55 TIRKOV Robin 2002 Ballerup AK
6 375 10.26 10.26 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
7 52 12.44 12.44 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
8 16 11.80 11.80 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
9 522 8.97 8.97 BLAUERT Patrick 2002 Silkeborg AK 77
10 379 11.98 11.98 KÜHL Anton 2001 Aarhus 1900
11 455 12.17 12.17 HANSGAARD Vitus Lei 2001 Holte Atletik
12 346 10.06 RASMUSSEN Mathias B 2002 Ballerup AK
13 40 9.50 LARSEN Alfred Dahl 2002 Frederiksberg IF
14 194 13.19 13.19 ESPENHAIN-HANSEN Andreas 2001 Helsingør IF
SCRATCH
1 3 DNS 11.62 11.62 MERI Dren 2002 IK Olympia
Drenge 16-17 år - 400 meter - Day 2 at 13:05
Dansk rekord (M-U18): 48.41 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 02-03-2014
Dansk rekord (D17): 48.41 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 02-03-2014
Dansk rekord (D16): 50.06 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 52.65 Alejandro Maillet (98) - Blovstrød Løverne
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 181 JENSEN Simon S 2000 Esbjerg AM
3 156 58.67 57.0 REBSTRUP Andreas 2000 Aalborg AM
4 9 57.24 57.24 WIESE Rasmus 1999 Fremad Holbæk
HEAT 2 / 3
2 442 56.50 56.50 NØRGAARD Søren 1999 Kolding KFUM
3 524 56.06 56.05 OSTENFELDT Robin 1999 Silkeborg AK 77
4 5 54.84 54.84 MORELL Micki Borgen 2000 IK Olympia
HEAT 3 / 3
2 268 53.98 53.98 MARCUS Samuel 1999 Sparta
3 21 52.99 52.99 ASTRUP Mathias 1999 Greve Atletik
4 42 51.07 51.07 BAHAMONDES Felipe 1999 Frederiksberg IF
SCRATCH
1 150 DNS 50.62 50.62 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM
2 384 DNS KJÆR Tais Leicht 2000 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 400 meter - Day 2 at 13:20
Dansk rekord (K-U20): 55.47 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 30-01-2016
Dansk rekord (P19): 56.14 Julie Schmidt-Scherer (84) - Sparta - Malmö (SWE) - 23-02-2003
Dansk rekord (P18): 55.47 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 30-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 1.03.25 Mathilde Sardal (97) - Korsør AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 287 1.00.10 1.00.10 MANGOR Karoline 1998 Sparta
3 109 58.86 58.62 HAUGE Anna Sommer 1998 Køge Atletik
4 283 54.17 55.47 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
SCRATCH
1 466 DNS 1.00.21 SARDAL Mathilde 1997 Korsør AM
Drenge 18-19 år - 400 meter - Day 2 at 13:25
Dansk rekord (M-U20): 47.46 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växsö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D19): 47.46 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växsö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D18): 47.47 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 17-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 50.20 Emil Søndergaard (96) - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 529 58.62 58.62 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
3 158 DNS 57.48 MONO Noel 1998 Aalborg AM
4 354 53.99 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
2 392 53.80 53.80 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
3 43 51.27 51.27 ZISKA Jacob Chua 1997 Frederiksberg IF
4 294 51.20 51.20 NIELSEN Gustav Lundholm 1998 Sparta
SCRATCH
1 121 DNS 46.01 47.46 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
2 167 DNS 51.26 51.26 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
3 463 DNS 51.14 SCHOU Andreas 1998 Korsør AM
Piger 16-17 år - Længdespring - Day 2 at 13:30
Planke
Dansk rekord (K-U18): 5.87 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (P17): 5.87 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (P16): 5.83 Camilla Voigt (78) - Herlev IF - Aarhus - 06-03-1994
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 5.65 Emma Beiter Bomme (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 264 5.18 5.42 HJORT Simone 1999 Sparta
2 162 4.61 4.61 BANG Josefine Bach Jensen 2000 Bagsværd AC
3 32 4.41 4.41 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik
4 201 DNS 4.87 4.87 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
5 261 4.62 4.70 VARDAR Sara 2000 Sparta
6 260 4.80 4.85 JUUL Isabella 2000 Sparta
7 161 5.58 5.58 FRIBORG Ellen Geckler 2000 Bagsværd AC
8 244 4.87 4.87 SIMONSE Johanne Wiedemann 1999 Sparta
9 30 5.42 5.42 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
10 309 5.07 5.31 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF
11 207 4.46 KROGH Signe 1999 SIK 80 Sæby
12 41 4.90 4.90 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
13 262 4.72 4.86 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
14 254 5.45 5.54 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
15 419 4.51 4.51 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
16 47 4.87 5.13 KMITT Sophia Valentina 1999 Frederiksberg IF
17 473 4.39 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF
SCRATCH
1 245 DNS 4.83 4.83 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
Piger 20-22 år - 400 meter - Day 2 at 13:40
Dansk rekord (K-U23): 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Torino (ITA) - 06-03-2009
Dansk rekord (P22): 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Torino (ITA) - 06-03-2009
Dansk rekord (P21): 58.0 Lotte Fruergaard (72) - Aalborg FF - Rødovre - 23-01-1993
58.07 Laura R. Møller (94) - Kolding KFUM - Skive - 07-02-2015
Dansk rekord (P20): 54.67 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 22-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 57.21 Anna Thestrup Andersen (95) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 115 1.00.88 MASLANOVA Eliska 1995 Aalborg AM
SCRATCH
1 435 DNS 57.29 57.29 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 400 meter - Day 2 at 13:45
Dansk rekord (M-U23): 47.46 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växsö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D22): 47.55 Daniel Christensen (87) - Aarhus 1900 - Lincoln (USA) - 31-09-2009
Dansk rekord (D21): 48.03 Daniel Christensen (87) - Aarhus 1900 - Lincoln (USA) - 29-01-2008
Dansk rekord (D20): 49.26 Jacob Riis (84) - Aalborg Atletik - Malmö (SWE) - 29-02-2004
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 50.48 Andreas Bruselius (95) - Vejle IF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 304 54.94 55.00 RAGA Fuad 1996 Sparta
3 2 52.59 52.59 HARBO Simon 1995 HG ATM
4 334 50.46 50.46 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 322 50.07 50.07 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
2 488 49.24 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
3 395 49.05 49.05 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
4 122 48.90 49.92 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
SCRATCH
1 97 DNS 53.43 51.29 SELOY Rúni 1994 Hvidovre AM
2 464 DNS 56.00 THERNØE Oliver 1996 Korsør AM
Piger 14-15 år - 1500 meter - Day 2 at 14:15
Dansk rekord (P15): 4.40.4 Nina Christiansen (64) - Frederiksberg IF - Rødovre - 24-02-1979
Dansk rekord (P14): 4.42.4 Tina Lagermann (68) - IF Gullfoss - Rødovre - 28-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 4.21.85 Simone Glad (90) - AGF - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 4.48.93 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 326 5.05.87 5.01.41 JOSEPHSEN Oddvør 2001 Vejle IF
2 127 5.12.2 NIELSEN Liv L 2001 Aalborg AM
3 128 5.14.9 OLESEN Mille B 2002 Aalborg AM
4 221 5.16.35 5.16.35 FRÆNDE Anna Sofie 2001 Sparta
5 222 5.18.22 5.14.04 BOESDAL Cecilie 2001 Sparta
6 219 5.22.53 5.22.53 AXELSSON Mie Hylling 2002 Sparta
7 129 5.23.3 MUURHOLM Nanna 2001 Aalborg AM
8 412 5.25.57 5.25.57 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 220 4.43.90 4.43.90 ECKARDT Ingrid 2001 Sparta
2 444 4.47.3 4.47.3 DAMM Anastacia 2001 Kolding KFUM
3 125 4.49.32 JØRGENSEN Ida 2001 Aalborg AM
4 218 4.55.32 4.55.32 ØRUM-NIELSEN Nikoline 2002 Sparta
5 329 4.57.15 4.57.15 BISKOPSTØ Maria 2002 Vejle IF
6 223 5.00.96 5.00.96 SCHLEDERMANN Frida 2001 Sparta
7 59 5.00.9 5.00.9 SØRENSEN Kristine Mygind 2002 AGF
8 550 5.03.2 5.03.2 SCHMIDT Marie Møller 2001 Viborg AM
9 198 5.04.23 5.04.23 JOHANSEN Elena 2001 Helsingør IF
SCRATCH
1 34 DNS 5.03.09 5.03.09 EKHOLM Emilie Bøg 2002 IK Hellas
2 96 DNS BRUND Cathrine 2002 Randers Atletik Freja
3 410 DNS 5.08.13 5.08.13 NIELSEN Anna Mosby 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 1500 meter - Day 2 at 14:30
Dansk rekord (K-U18): 4.24.5 Dorthe S Rasmussen (60) - Glostrup IC - Rødovre - 20-02-1977
Dansk rekord (P17): 4.24.5 Dorthe S Rasmussen (60) - Glostrup IC - Rødovre - 20-02-1977
Dansk rekord (P16): 4.33.01 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta - Skive - 27-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 4.21.85 Simone Glad (90) - AGF - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 4.49.63 Mia Helene Mørck (99) - Bagsværd AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 257 4.33.50 4.33.50 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
2 164 4.34.08 4.34.08 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
3 258 4.44.01 4.44.01 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
4 259 4.56.29 4.56.29 WILLER Matilde 2000 Sparta
5 256 4.56.96 4.56.96 AMALOO Amanda 2000 Sparta
6 420 4.58.85 4.58.85 ASTRUP Laura 2000 Aarhus 1900
7 478 5.01.01 BLOM Freja 1999 Odense Atletik / OGF
8 178 5.10.4 5.10.32 THORN Catharina 2000 Esbjerg AM
9 93 5.20.73 5.20.73 ØRHMAN Camilla 1999 Randers Atletik Freja
10 367 5.21.97 KAJBÆK Kamilla 1999 Ballerup AK
SCRATCH
1 61 DNS 5.14.4 5.14.4 RASMUSSEN Karen Mølgaard 2000 AGF
2 67 DNS 5.10.1 5.10.1 HØJGAARD Caroline 2000 AGF
Drenge 16-17 år - Højdespring - Day 2 at 14:30
Dansk rekord (M-U18): 2.18 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D17): 2.18 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D16): 2.11 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 28-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 1.92 Sebastian Sund Frandsen (98) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 526 1.86 1.86 WINKLER William 1999 Silkeborg AK 77
2 316 1.82 1.82 ÅNDAHL Christoffer 2000 Københavns IF
3 106 1.65 1.65 LINNEMANN Jonas Danker 2000 Hvidovre AM
4 491 1.74 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
5 467 1.55 1.55 SCHADE Johan 2000 Korsør AM
6 85 1.83 1.83 LARSEN Thomas S 2000 Randers Atletik Freja
SCRATCH
1 84 DNS 1.70 1.70 THYGESEN Frederik 2000 Randers Atletik Freja
2 86 DNS 1.75 1.75 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
Piger 18-19 år - 1500 meter - Day 2 at 14:45
Dansk rekord (K-U20): 4.20.95 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Skive - 29-12-2015
Dansk rekord (P19): 4.20.95 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Skive - 29-12-2015
Dansk rekord (P18): 4.28.89 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 02-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.21.85 Simone Glad (90) - AGF - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 4.28.28 Line K Schulz (96) - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 62 4.48.0 4.48.0 HØJ Louise 1997 AGF
2 447 4.58.81 4.42.04 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
3 60 4.54.3 4.45.73 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
4 454 4.40.01 4.40.01 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
5 446 4.49.10 4.49.10 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
Piger 20-22 år - 1500 meter - Day 2 at 14:45
Dansk rekord (K-U23): 4.10.20 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Dansk rekord (P22): 4.10.20 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Dansk rekord (P21): 4.34.44 Josefine Rytter (94) - Bagsværd AC - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P20): 4.17.84 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 4.21.85 Simone Glad (90) - AGF - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 4.44.73 Josefine Rytter (94) - Bagsværd AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 299 4.25.47 4.21.66 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
7 434 4.40.02 4.40.02 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
8 335 5.45.71 5.05 SVANVIG Anne 1996 Vejle IF
Drenge 14-15 år - 1500 meter - Day 2 at 14:55
Dansk rekord (D15): 4.02.21 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Karlskrona (SWE) - 14-12-2014
Dansk rekord (D14): 4.15.89 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Karlskrona (SWE) - 14-12-2013
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.18.27 Mebrahtom Tesfom (00) - SAK 77
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 235 4.46.33 4.46.33 NOURI Noah Grunnet 2002 Sparta
2 345 4.47.05 CARSTENSEN Kristian 2001 Ballerup AK
3 105 4.49.19 4.49.19 DONS Nikolaj Lange 2002 Hvidovre AM
4 6 4.50.9 4.50.9 LANGE Andreas Holst 2002 Gentofte IK
5 440 4.57.8 4.57.8 KONDRUP Victor Kiplagat 2002 Kolding KFUM
6 439 4.57.9 4.57.9 KOCH-HANSEN Jacob 2002 Kolding KFUM
7 179 JENSEN Andreas S 2002 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 518 4.13.1 4.13.1 KJELDSEN Markus Kirk 2001 Silkeborg AK 77
2 506 4.21.2 4.21.2 RISVIG Jeppe 2001 Skive AM
3 238 4.24.35 4.24.35 LIND Conrad 2001 Sparta
4 170 4.28.57 4.28.57 TARBENSEN Anders-Dres 2001 Esbjerg AM
5 237 4.35.64 4.35.64 LINDQUIST Linus 2002 Sparta
6 481 4.38.5 SCHMIDT Jonas Lyngvald 2001 Odense Atletik / OGF
7 160 4.38.96 4.38.96 ØSTDAL Anton 2001 Bagsværd AC
8 236 4.45.14 4.45.14 LINDGREEN Christian 2002 Sparta
Piger 16-17 år - Stangspring - Day 2 at 15:00
Dansk rekord (K-U18): 3.90 Iben Høgh-Pedersen (90) - Randers Freja - Malmö (SWE) - 04-02-2007
Dansk rekord (P17): 3.90 Iben Høgh-Pedersen (90) - Randers Freja - Malmö (SWE) - 04-02-2007
Dansk rekord (P16): 3.85 Josephine Skipper (98) - Randers Atletik Freja - Skive - 22-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.71 Mira Guldbrandsen (98) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 417 2.90 2.94 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
2 421 2.30 2.30 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
3 475 3.00 FREDERIKSEN Camille 1999 Odense Atletik / OGF
4 418 2.90 2.90 HARSMAN Julie Vetter 2000 Aarhus 1900
5 365 3.20 JESPERSEN Ida L 2000 Ballerup AK
6 366 2.50 REFSGAARD Line 2000 Ballerup AK
7 92 2.60 2.60 SKJØDT Sofia 2000 Randers Atletik Freja
8 250 2.90 3.10 STAUN Selma 2000 Sparta
9 474 3.10 NOWACK Bjørg 1999 Odense Atletik / OGF
10 416 3.00 3.00 KYHN Amanda 2000 Aarhus 1900
11 31 3.00 3.00 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
SCRATCH
1 426 DNS 2.70 2.70 GARSET Sofie 1999 Aarhus 1900
Drenge 16-17 år - Længdespring - Day 2 at 15:00
Planke
Dansk rekord (M-U18): 7.25 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk rekord (D17): 7.25 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk rekord (D16): 7.21 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 01-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 6.89 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 526 5.42 5.42 WINKLER William 1999 Silkeborg AK 77
2 317 5.27 5.27 ADAMSEN Peter M 2000 Københavns IF
3 349 6.67 IPSEN Emil 1999 Ballerup AK
4 271 5.96 5.96 CORNELIUS Christian 2000 Sparta
5 273 6.07 6.07 FRÆNDE Emil 2000 Sparta
6 208 6.55 LARSEN Kasper 1999 SIK 80 Sæby
7 441 5.68 6.12 LUNØ Mads 1999 Kolding KFUM
8 318 5.71 5.71 RINGSTED Mads 1999 Københavns IF
9 15 5.34 VOHS Casper 1999 Vidar Atletik
10 10 6.17 6.17 LINDEBJERG Martin 2000 Fremad Holbæk
11 275 6.17 6.49 LUND Mads 2000 Sparta
12 86 5.87 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
13 491 5.94 RENDBÆK Tobias 2000 Odense Atletik / OGF
14 527 5.75 5.75 RICHARDT Lucas 2000 Silkeborg AK 77
15 276 5.49 5.49 HAUGEBY Alexander 2000 Sparta
SCRATCH
1 272 DNS 5.50 5.50 LAUSTEN Gabriel 2000 Sparta
2 484 DNS 5.20 MOZEJKO Malachy 2000 Odense Atletik / OGF
Drenge 16-17 år - 1500 meter - Day 2 at 15:10
Dansk rekord (M-U18): 4.01.48 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Skive - 10-03-2013
Dansk rekord (D17): 4.01.48 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Skive - 10-03-2013
Dansk rekord (D16): 4.04.4 Anders Vedel (65) - Aalborg FF - Rødovre - 01-02-1981
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.07.61 Frederik Mogensen (98) - Amager AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 187 4.01.94 4.01.94 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
2 503 4.05.73 4.05.73 STENSVIG Sebastian 1999 Skive AM
3 385 4.10.69 4.10.69 HALL Magnus Nyman 1999 Aarhus 1900
4 278 4.12.51 4.12.51 DEVANTIER William 2000 Sparta
5 502 4.17.31 4.17.31 ROSE-HANSEN Rasmus 1999 Skive AM
6 279 4.17.84 4.17.84 HEEBØLL Lucas La cour 1999 Sparta
7 189 4.18.66 4.18.66 MOGENSEN Jonathan 2000 Amager AC
8 280 4.24.95 4.24.95 HERRMANN Louis 1999 Sparta
9 51 4.28.02 4.28.02 SIKORA Mathias 2000 Slagelse Atletik DELTA
10 166 4.55.16 4.55.16 DJURUP Sigurd Zielinski 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 157 DNS 4.13.58 BJØRSLEV Oliver 2000 Aalborg AM
2 173 DNS 4.39.99 4.39.99 ANKERSØ Lasse 1999 Esbjerg AM
3 324 DNS 4.28.66 4.28.66 SIVERTSEN Gunnar 1999 Vejle IF
4 386 DNS 4.21.27 4.21.27 CHRISTEN Sander Kragelund 1999 Aarhus 1900
Drenge 18-19 år - 1500 meter - Day 2 at 15:25
Dansk rekord (M-U20): 3.57.9 Mikkel Bjergsø (75) - Sparta - Manhatten (USA) - 09-12-1994
Dansk rekord (D19): 3.57.9 Mikkel Bjergsø (75) - Sparta - Manhatten (USA) - 09-12-1994
Dansk rekord (D18): 3.58.58 Mikkel Dahl-Jessen (94) - SAK 77 - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.03.36 Emil Holm (96) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 44 4.03.70 4.03.07 NIELSEN Joachim Sieverts 1997 Frederiksberg IF
2 167 4.04.61 4.04.61 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
3 323 4.11.21 4.11.21 GREGERSEN Julian 1998 Vejle IF
4 547 4.14.6 4.14.6 LAURSEN Marc 1997 Viborg AM
5 190 4.14.8 4.14.74 HOLST Simon 1998 Amager AC
6 186 4.15.56 4.15.56 SKIFTE Thor 1997 Amager AC
7 480 4.16.4 GERTSEN Jonas 1998 Odense Atletik / OGF
8 486 4.17.0 IBRAHIM Mubaarik 1998 Odense Atletik / OGF
9 389 4.35.7 4.35.7 LORENZEN Rasmus 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 391 DNS 4.14.15 4.14.15 NIELSEN Kasper Korsgaard 1997 Aarhus 1900
2 487 DNS 4.29.80 WILDT Peter Christian 1998 Odense Atletik / OGF
Drenge 18-19 år - Kuglestød - Day 2 at 15:30
6.0 kg
Dansk rekord (M-U20): 18.60 Lasse Larsen (90) - Sparta - Helsingør - 12-12-2009
Dansk rekord (D19): 18.60 Lasse Larsen (90) - Sparta - Helsingør - 12-12-2009
Dansk rekord (D18): 16.97 Christoffer Mikkelsen (94) - Randers Atletik Freja - Skive - 04-03-2012
Dansk mester 2015: 17.21 Kristoffer Thomsen (96) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 388 19.93 19.93 THOMSEN Marcus 1998 Aarhus 1900
2 24 12.76 12.76 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
3 356 13.62 CARLSSON Frederik 1997 Ballerup AK
4 477 JENSEN Frederik 1997 Odense Atletik / OGF
5 108 16.13 16.13 HAGEN Matthias 1997 Hvidovre AM
6 456 14.08 14.08 JENSEN Christoffer H 1997 Holte Atletik
Drenge 20-22 år - Kuglestød - Day 2 at 15:30
7.26 kg
Dansk rekord (M-U23): 19.41 Joachim B Olsen (77) - Aalborg Atletik - Indianapolis (USA) - 05-03-1999
Dansk rekord (D22): 19.41 Joachim B Olsen (77) - Aalborg Atletik - Indianapolis (USA) - 05-03-1999
Dansk rekord (D21): 18.15 Joachim B Olsen (77) - Aalborg Atletik - Malmö (SWE) - 07-03-1998
Dansk rekord (D20): 16.71 Kim Christensen (84) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 29-02-2004
Spar Nord Arena rekord: 19.65 Kim Christensen (84) - Sparta - 28-02-2009
Dansk mester 2015: 17.24 Mantas Laurinavicius (93) - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 490 12.96 MERTOV Steffen 1994 Odense Atletik / OGF
2 72 11.26 GARBRECHT Mikkel Bach 1996 Aabenraa IG
3 300 12.66 12.66 MORTENSEN Stefan M 1996 Sparta
4 88 11.24 11.24 NIELSEN Martin 1994 Randers Atletik Freja
5 399 THOMSEN Kristoffer 1995 Aarhus 1900
6 154 10.81 10.81 ANDERSEN Mikkel 1996 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - 1500 meter - Day 2 at 15:35
Dansk rekord (M-U23): 3.44.21 Thijs Nijhuis (92) - Viborg AM - Athlone (IRL) - 02-02-2014
Dansk rekord (D22): 3.44.21 Thijs Nijhuis (92) - Viborg AM - Athlone (IRL) - 02-02-2014
Dansk rekord (D21): 3.56.22 Mikkel Bjergsø (75) - Sparta - Malmö (SWE) - 02-03-1996
Dansk rekord (D20): 3.57.35 Jeppe Harboe (92) - Sparta - Malmö (SWE) - 28-01-2012
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.03.67 Jakob Ilbjerg Stengaard (94) - Skive AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 495 3.51.51 3.57.50 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 321 4.05.9 4.05.9 ADAMSEN Jonathan M 1995 Københavns IF
3 485 4.15.68 IDIRIS Mohammed 1995 Odense Atletik / OGF
SCRATCH
1 95 DNS 4.05.5 4.05.5 BROZ August 1996 Randers Atletik Freja
2 471 DNS 4.21.68 MAHAMAD Abdirisak Ahmed 1996 Odense Atletik / OGF
3 553 DNS 4.07.37 WEBERSKOV Christian 1995 AGF
Drenge 14-15 år - Højdespring - Day 2 at 16:00
Dansk rekord (D15): 2.06 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Aarhus - 01-03-2008
Dansk rekord (D14): 1.97 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Aarhus - 08-12-2007
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 1.77 Johannes Glue (00) - Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 14 1.60 CLAUSEN Mathias 2001 Vidar Atletik
2 377 1.51 1.51 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
3 382 1.51 1.51 KORSGAARD William 2001 Aarhus 1900
4 344 1.55 ELSTED Magnus 2001 Ballerup AK
5 453 1.75 1.75 PETERSEN Marius H 2001 Holte Atletik
6 231 1.60 1.60 ROSENLUND Jacob 2001 Sparta
7 36 1.61 1.61 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas
8 381 1.72 1.72 DALMOSE Philip Vikne 2001 Aarhus 1900
9 17 1.51 1.51 BALTZERSEN Rasmus 2002 Greve Atletik
10 338 1.55 1.55 SCHALDEMOSE Johan-Emil 2002 Vejle IF
SCRATCH
1 131 DNS 1.65 SHAW Magnus N 2002 Aalborg AM
2 138 DNS 1.58 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
3 180 DNS 1.65 1.65 WOLF Patrick 2001 Esbjerg AM
4 325 DNS 1.50 1.50 SIVERTSEN Hans 2001 Vejle IF
5 521 DNS 1.48 1.48 KREJBERG Viktor 2002 Silkeborg AK 77
Piger 14-15 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:00
Dansk rekord: 1.45.68 Mira Guldbrandsen 98 - Emma Beiter Bomme 98 - Katrine Koch Jacobsen 99 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 1.38.79 Mette Graversgaard, Annelouise V Jensen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 1.46.91 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 WÆRNESS Mai, MUURHOLM Nanna, OLESEN Mille B, DAUSEL Mathilde Team Aalborg II
2 RASANDER Josephine, SPIEGELHAUER Rebecca, MATZ Helena Bundsgaard, LOESSL Klara Skriver Team Ballerup
3 DNS Team SAK77
4 KÖKÉNY Lili, NEDERGAARD Liv, KRAGH Maria Skov, MALLING Nicola Team Sparta II
HEAT 2 / 2
2 BOLS Julie, JENSEN Sandra, ANDERSEN Anne, JØRGENSEN Ida Team Aalborg I
3 1.45.68 LENDAL Victoria, JENSEN Gertrud Rose, BOMME Ida Beiter, DOMMER Viktoria Team Sparta I
4 SKOU Mathilde Kreiberg, GULDAGER Emma, HARTMANN Ida Marie, JENSEN Thea Lyng Møller Team Aarhus 1900 I
SCRATCH
1 DNS Team Aarhus 1900 II
Piger 18-19 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:15
Dansk rekord (K-U20): 1.42.52 Martha Traoré 95 - Emma Beiter Bomme 98 - Laura Tølløse 97 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 23-03-2014
Dansk rekord (P19): 1.42.52 Martha Traoré 95 - Emma Beiter Bomme 98 - Laura Tølløse 97 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 23-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 1.38.79 Mette Graversgaard, Annelouise V Jensen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 1.46.16 Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 DNS NOWACK Bjørg, DORSCHE Elisabeth, OTTOSEN Emilie Brink Lolk, BLOM Freja Team Odense
2 1.42.52 TØLLØSE Laura, MANGOR Karoline, SCHMIDT Ditte, BOMME Emma Beiter Team Sparta
3 PEDERSEN Emilie, JENSEN Signe Skov, VEJLGAARD Emilie, ANDERSEN Line Damsgaard Team SAK77
4 KRISTIANSEN Amalie B, OLESEN Therese Helk, MADSEN Rikke, FREDERIKSEN Maja Clement Team Skive
Piger 20-22 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:25
Dansk rekord (K-U23): 1.42.21 Emma Beiter Bomme 98 - Julia Maurer 93 - Laura Tølløse 97 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (P22): 1.42.21 Emma Beiter Bomme 98 - Julia Maurer 93 - Laura Tølløse 97 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 21-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.38.79 Mette Graversgaard, Annelouise V Jensen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 1.44.82 Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 NISSEN Annemarie, NIELSEN Annette, OLSEN Anne Sofie, RICH Isa B Team KIF
SCRATCH
1 DNS Team Aarhus 1900
2 DNS Team Skive
Drenge 18-19 år - Længdespring - Day 2 at 16:30
Planke
Dansk rekord (M-U20): 7.60 Frederik K Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (D19): 7.60 Frederik K Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (D18): 7.49 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 6.18 Asger Østerby (97) - Greve Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 120 6.29 6.29 UGILT Magnus 1997 Aalborg AM
2 296 7.07 7.07 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
3 390 6.75 6.89 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 24 6.35 6.35 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
5 387 6.05 6.05 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 332 6.47 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
7 124 DNS 6.14 6.14 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg AM
8 295 6.37 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta
SCRATCH
1 152 DNS 6.61 6.61 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
2 319 DNS 6.67 6.83 RANNING Albert 1998 Københavns IF
3 443 DNS 5.77 6.00 CHRISTIANSEN Marc Futtrup 1998 Kolding KFUM
4 512 DNS 5.77 ANDERSEN Thomas V. 1997 Skive AM
Drenge 20-22 år - Længdespring - Day 2 at 16:30
Planke
Dansk rekord (M-U23): 7.70 Benjamin B. Gabrielsen (95) - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (D22): 7.68 Andreas Trajkovski (93) - Sparta - Albuquerque (USA) - 06-03-2015
Dansk rekord (D21): 7.49 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Fayetteville (USA) - 14-02-2014
Dansk rekord (D20): 7.70 Benjamin B. Gabrielsen (95) - Sparta - Skive - 21-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 6.87 Massin Ait Bouziad (95) - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 303 6.37 REYNOLDS Phillip 1996 Sparta
2 545 6.04 6.04 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
3 320 6.75 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF
4 490 MERTOV Steffen 1994 Odense Atletik / OGF
5 140 6.12 6.50 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM
SCRATCH
1 301 DNS 6.91 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
Drenge 16-17 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:00
Dansk rekord (M-U18): 1.32.16 Simon Hansen 98 - Esben Poulsen 98 - Jacob Klysner 98 - Steffen Knudsen 98 - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 1.32.16 Simon Hansen 98 - Esben Poulsen 98 - Jacob Klysner 98 - Steffen Knudsen 98 - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 1.32.16 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 MARCUS Samuel, LUND Mads, CORNELIUS Christian, HAUGEBY Alexander Team Sparta II
2 OSTENFELDT Robin, RICHARDT Lucas, WINKLER William, VEJLGÅRD Rasmus Team SAK77
3 JØRGENSEN Toke Staub, LAND Andreas Emil, MOZEJKO Malachy, RENDBÆK Tobias Team Odense
4 1.33.99 FRÆNDE Emil, HVORUP Jacob, NIELSEN Marc Hanselmann, AQUINO Jonathan Team Sparta I
Piger 16-17 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:10
Dansk rekord (K-U18): 1.44.85 Emma Beiter Bomme 98 - Cecilie Schou-Nielsen 99 - Simone Hjort 99 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (P17): 1.44.85 Emma Beiter Bomme 98 - Cecilie Schou-Nielsen 99 - Simone Hjort 99 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 08-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.38.79 Mette Graversgaard, Annelouise V Jensen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 28-02-2016
Dansk mester 2015: 1.44.85 Sparta
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 1.44.85 TUOKILA Olivia, PETERSEN Hannah Illum, BOISEN Betty-Marie Njor, THORSGAARD Olivia Team Sparta I
2 BALSLEV Ellen, RASMUSSEN Sofie, SOREN Vibha, MOORE Louise B Team KIF
3 SLEJ Cornelia, RØDTNES Mai Stæhr, KROGH Kathrine Hede, RØDTNES Liv Stæhr Team Aarhus 1900
4 FLORIN Emilie, HANSEN Vibeke Falbe, JENSEN Laura Valentin, JOHANSEN Elena Team Helsingør
HEAT 2 / 3
2 HJORT Simone, NÆSBY Cecilie Anna, LEROY Louise Wessel, SØNDERGAARD Mathilde Team Sparta II
3 BOEL Ida, THORN Catharina, HAAHR Sofie, AKRAWI Roze Gad Team Esbjerg
4 DAHI Marie Paule, KJELDSEN Maria Pico, RASMUSSEN Jasmin Boe, LANGE Anna Øbakke Team Greve
HEAT 3 / 3
2 BUNDGAARD-HANSEN Josefine, MORTENSEN Katrine Vad, MÆRKEDAHL Sara, JENSEN Andrea Bruun Team SAK77
3 RICHTER Nathalie, SCHULTZ Julie Kalstrup, WINTHER Karoline, NIELSEN Mathilde Prietzel Team Aalborg
4 KRISTENSEN Sarah, WÜRTZ Celine, ROED Maria, SVENNINGSEN Ditte Hyldahl Team Skive
SCRATCH
1 DNS Team AGF
2 DNS Team Bagsværd
3 DNS Team Odense
Drenge 14-15 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:45
Dansk rekord: 1.38.25 Emil Frænde 00 - Mads Lund 00 - Gabriel Lausten 00 - Vincent Plas 01 - Sparta - Skive - 08-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 1.38.25 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 BENNEDSGAARD Niclas Juul, OLESEN Laurits Holm, ESPERSEN Jeppe, RISVIG Jeppe Team Skive
3 KREJBERG Viktor, KJELDSEN Markus Kirk, ESBENSEN Gustav Graff, BLAUERT Patrick Team SAK77
4 SHAW Magnus N, RICHTER Nikolaj, LARSEN Thomas S, ANDERSEN Daniel Tema Aalborg
HEAT 2 / 2
2 1.36.95 COSTA Bertram, LARSEN Sebastian, MADSEN Anders Hørby, PLAS Vincent Team Sparta
3 BISGAARD Anton, NIELSEN Jeppe Ege, VESTERGÅRD Rasmus, DALMOSE Philip Vikne Team Aarhus 1900
4 BALTZERSEN Rasmus, LANGE Aksel Øbakke, CHABERT Victor, ANDERSSON Tobias Team Greve
Drenge 18-19 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 18:00
Dansk rekord (M-U20): 1.31.57 Alexander Hornshøj 94 - Andreas Madsen 93 - Nicolai Hartling 94 - Emil K. Strøm 93 - Sparta - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (D19): 1.31.57 Alexander Hornshøj 94 - Andreas Madsen 93 - Nicolai Hartling 94 - Emil K. Strøm 93 - Sparta - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 1.35.27 Vejle IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 RAHBÆK Søren, NEDERGAARD Anderas Hvass, ROSE-HANSEN Rasmus, ANDERSEN Thomas V. Team Skive
3 ØSTERBY Asger, ASTRUP Mathias, DADEY Frankly, ANDERSSON Kasper Team Greve
4 THOMSEN Johan K, JENSEN Lukas, IPSEN Emil, BREDO Lukas Team Ballerup
SCRATCH
1 DNS Team Aarhus 1900
2 DNS Team Korsør
Drenge 20-22 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 18:15
Dansk rekord (M-U23): 1.30.29 Roi Holgarsson 92 - Andreas Madsen 93 - Emil K Strøm 93 - Niklas B Müller 92 - Sparta - Skive - 10-03-2013
Dansk rekord (D22): 1.30.29 Roi Holgarsson 92 - Andreas Madsen 93 - Emil K Strøm 93 - Niklas B Müller 92 - Sparta - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 1.33.91 Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 LUND Jonas, BRUSELIUS Andreas, BJERREMAND Jonas N, MUSAH Kojo Team Vejle
3 KNUDSEN Steffen Udengaard, HENNINGSEN Casper, MØLLER Oskar, SØNDERGAARD Emil Team Aarhus 1900
4 1.30.29 NIELSEN Frederik Schou, RAGA Fuad, PEDERSEN Sebastian, REYNOLDS Phillip Team Sparta
HEAT 2 / 2
2 BUASRI Bruce, CHRISTENSEN Emil H, BUASRI Sam, JESPERSEN Emil Team Ballerup
3 JENSEN Rasmus, GERTSEN Jonas, IBRAHIM Mubaarik, MERTOV Steffen Team Odense